Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

Park Nauki Torus w Ciechanowie. Futurystyczna oponka i kuchnia molekularna

Oto jedna z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie: zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazł się na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez The World Geography. Naukowa nazwa połączenia dwóch form przestrzennych brzmi: torus na hiperboloidzie obrotowej jednopowłokowej. A gdybyśmy sięgnęli po porównania kulinarne: pączek z dziurką na zakręconej wiązce spaghetti.

NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY MAZOWSZA 2022
Park Nauki Torus w Ciechanowie wystartował w sierpniu 2019 roku, nieustannie się rozwija i przyciąga coraz większe rzesze spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości! To był bardzo dobry rok dla Torusa, który zdobył wówczas tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022.

W 2021 r. pojawił się w Torusie obiekt, który do dziś pozostaje jego największym hitem: interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły. Park w Ciechanowie jest pierwszą tego typu placówką w Polsce z ekranem mgłowym. Można go dotykać, przesuwać wyświetlane na nim obiekty, a nawet grać w gry. Powierzchnia ekranu to 5 metrów kwadratowych.

DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI
Ważną misją ciechanowskiego Parku Nauki jest adresowanie programu edukacji poprzez zabawę nie tylko do dzieci, ale również do osób dorosłych, czyli stworzenie programu wystaw i zajęć dla gości od 5 do 105 lat. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia i pokazy chemiczne, a dorosłych wyjątkowo zaintrygowały zajęcia pod hasłem „kuchnia molekularna”.

Oferta parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna. Także miłośnicy sztucznej inteligencji mogą tu zaspokoić ciekawość na temat swoich fascynacji.

DLA GRUP I GOŚCI INDYWIDUALNYCH
W dni robocze Park Nauki odwiedzany jest przez grupy zorganizowane, głównie wycieczki szkolne, choć pojawiają się również grupy seniorów, m.in. z miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rezerwacje dokonywane są nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Program dla grup zorganizowanych zaplanowany jest zazwyczaj na dwie godziny: jedna przeznaczona jest na zwiedzanie, druga na warsztaty.

Najlepszy czas na wizyty gości indywidualnych i rodzin to weekendy. W Parku można spędzić nawet cały dzień, jedynym ograniczeniem czasowym jest godzina zamknięcia obiektu.

JASNE I MROCZNE SEKRETY CIECHANOWSKIEJ WIEŻY
Ważną częścią Parku i jego symbolem jest pieczołowicie odnowiona i fantastycznie oświetlona dawna wieża ciśnień zwieńczona torusem, który dał nazwę całej instytucji. W sąsiedztwie wieży powstał dwukondygnacyjny nowoczesny budynek z salami wystawowymi i warsztatowymi oraz pierwszym w Ciechanowie lokalem z wegetariańskim menu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.