PKP Intercity inwestuje w kolejne technologie podnoszące bezpieczeństwo podróżnych

Narodowy przewoźnik rozwija systemy bezpieczeństwa w różnych obszarach działalności. We współpracy z firmą Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska i PKP Intercity Remtrak, PKP Intercity udoskonala działanie systemów klimatyzacji w wagonach. Współpraca spółek ma na celu poprawę jakości powietrza i dalsze zwiększanie bezpieczeństwa podróżnych.

PKP Intercity realizuje projekty, dzięki którym w modernizowanych wagonach pojawią się nowoczesne systemy filtracji powietrza składające się z dwóch zintegrowanych ze sobą elementów. Pierwszy element w układzie to filtr, charakteryzujący się zwiększonym stopniem filtracji, którego zadaniem jest skuteczne przechwytywanie kurzu i cząsteczek zanieczyszczonego powietrza łącznie z przyczepionymi do nich bakteriami, wirusami i innymi mikrobami. Drugi element systemu to lampy UV-C, naświetlające powierzchnie filtrów, na których zgromadzone są zanieczyszczenia. Taki system sterylizacji wykorzystuje ultrafioletowe promieniowanie bakteriobójcze jako metodę dezynfekcji.

Firma Knorr-Bremse w swoim portfolio ma szereg innowacyjnych systemów i rozwiązań, które dzięki wysokim kompetencjom naszych pracowników są dostosowywane do wszystkich typów pojazdów szynowych, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych oraz spełnia zasady zrównoważonego rozwoju – mówi Jacek Biłas, Prezes Zarządu Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska Sp. z o.o.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu powietrze cyrkulujące w wagonach przewoźnika będzie stale filtrowane z użyciem zaawansowanej technologii, a przez to czystsze i bezpieczniejsze dla podróżnych. Lampy UV uzupełniające filtry, skutecznie eliminują bakterie i wirusy. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w sytuacji stale istniejącego zagrożenia epidemiologicznego, wywołanego przez wirus SARS-CoV-2 czy innych chorób wywoływanych przez patogeny.

O bezpieczeństwie naszego pasażera musimy myśleć kompleksowo i zwracać uwagę na różne perspektywy. To zadanie wieloaspektowe, na które składają się między innymi systemy regulujące ruch pociągów na torach, wyposażenie i konstrukcja taboru czy edukacja i ostrzeganie przed zagrożeniami – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Aktualnie realizowane są cztery projekty modernizacyjne. Po ich zakończeniu nowe, pełne systemy klimatyzacji z systemami filtrów i lamp pojawią się w ponad 200 wagonach przewoźnika. Kolejne zadanie zakłada doposażenie aż 700 niedawno zmodernizowanych wagonów w lampy UV-C.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.