Planował wyjechać z 12 sztukami amunicji ostrej bez pozwolenia

12 sztuk amunicji posiadającej cechy bojowe było przyczyną kłopotów podróżnego, który odlatywał z Lotniska Chopina do Paryża. Amunicję ujawniono w bagażu podręcznym podczas kontroli bezpieczeństwa i niezwłocznie o incydencie poinformowano funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.

Funkcjonariusze z Grupy Bezpieczeństwa Lotów z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, którzy na co dzień prowadzą nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa realizowaną przez pracowników lotniska, zostali powiadomieni o ujawnieniu 12 sztuk amunicji ostrej w bagażu podręcznym 43-letniego obywatela Polski. Podróżny tłumaczył się, że nie zamierzał wywozić amunicji z kraju, a ostatni raz używał jej na strzelnicy podczas treningu strzeleckiego i zupełnie o niej zapomniał nie zdając sobie sprawy, że znajduje się ona w jego torbie podróżnej. Mężczyzna oświadczył również, że posiada stosowne pozwolenie na broń i amunicje, ale nie ma go przy sobie. Mimo, że oryginalny dokument w postaci legitymacji posiadacza broni został dostarczony na miejsce, to i tak podróżny miał poważny problem, bowiem nie posiadał pozwolenia na wywóz amunicji. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności 43-latek musiał się udać do miejsca zamieszkania w celu zdeponowania amunicji, a to wiązało się z przełożeniem daty podróży oraz poniesieniem sankcji w postaci mandatu karnego w wysokości 500 złotych.

Przypominamy o zasadach przewozu broni palnej i amunicji
Osoba zamierzająca przewieźć broń palną, broń gazową lub amunicję jest zobowiązana o tym fakcie poinformować przedstawiciela linii lotniczych na lotnisku, z którego planuje wylot w celu zadeklarowania tego faktu.

W takiej sytuacji pasażer przewożący broń palną i/lub amunicję poproszony jest o przejście do specjalnego pomieszczenia, celem sprawdzenia broni oraz posiadanych dokumentów (pozwolenie na broń, a w ruchu międzynarodowym – również zgodę na jej wywóz wydaną przez organ Policji lub zaświadczenie wydane przez Konsula RP oraz „Europejską Kartę Broni”).

Należy również zaznaczyć, że broń przewożona drogą lotniczą powinna być rozładowana i zabezpieczona, a amunicja zapakowana w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Broń palną, broń gazową lub amunicję umieszcza się w bagażu rejestrowanym lub nadaje się jako bagaż rejestrowany, który jest transportowany na pokład statku powietrznego pod stałym nadzorem Straży Granicznej.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.