12 sztuk amunicji posiadającej cechy bojowe było przyczyną kłopotów podróżnego, który odlatywał z Lotniska Chopina do Paryża. Amunicję ujawniono w bagażu podręcznym podczas kontroli bezpieczeństwa i niezwłocznie o incydencie poinformowano funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
Funkcjonariusze z Grupy Bezpieczeństwa Lotów z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, którzy na co dzień prowadzą nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa realizowaną przez pracowników lotniska, zostali powiadomieni o ujawnieniu 12 sztuk amunicji ostrej w bagażu podręcznym 43-letniego obywatela Polski. Podróżny tłumaczył się, że nie zamierzał wywozić amunicji z kraju, a ostatni raz używał jej na strzelnicy podczas treningu strzeleckiego i zupełnie o niej zapomniał nie zdając sobie sprawy, że znajduje się ona w jego torbie podróżnej. Mężczyzna oświadczył również, że posiada stosowne pozwolenie na broń i amunicje, ale nie ma go przy sobie. Mimo, że oryginalny dokument w postaci legitymacji posiadacza broni został dostarczony na miejsce, to i tak podróżny miał poważny problem, bowiem nie posiadał pozwolenia na wywóz amunicji. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności 43-latek musiał się udać do miejsca zamieszkania w celu zdeponowania amunicji, a to wiązało się z przełożeniem daty podróży oraz poniesieniem sankcji w postaci mandatu karnego w wysokości 500 złotych.
Przypominamy o zasadach przewozu broni palnej i amunicji
Osoba zamierzająca przewieźć broń palną, broń gazową lub amunicję jest zobowiązana o tym fakcie poinformować przedstawiciela linii lotniczych na lotnisku, z którego planuje wylot w celu zadeklarowania tego faktu.
W takiej sytuacji pasażer przewożący broń palną i/lub amunicję poproszony jest o przejście do specjalnego pomieszczenia, celem sprawdzenia broni oraz posiadanych dokumentów (pozwolenie na broń, a w ruchu międzynarodowym – również zgodę na jej wywóz wydaną przez organ Policji lub zaświadczenie wydane przez Konsula RP oraz „Europejską Kartę Broni”).
Należy również zaznaczyć, że broń przewożona drogą lotniczą powinna być rozładowana i zabezpieczona, a amunicja zapakowana w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Broń palną, broń gazową lub amunicję umieszcza się w bagażu rejestrowanym lub nadaje się jako bagaż rejestrowany, który jest transportowany na pokład statku powietrznego pod stałym nadzorem Straży Granicznej.