Płochocin: Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

Teren, na którym znajduje się kościół parafii początkowo należał do parafii Rokitno, gdzie w 1980 roku zaczęto budowę bloków mieszkalnych. Jednak ze względu na rozwój osiedla Płochocin oraz znaczną odległość do najbliższego kościoła rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę kolejnej świątyni. Poświęcenia placu pod budowę kościoła dokonał 13 maja 1984 roku bp Jerzy Modzelewski. Stary, drewniany kościół Św. Wojciecha, który przestał istnieć w XVIII w. był na terenie dzisiejszego kompleksu po PGR (dawniej ogród dworski).

W 1986 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp powierzył opiekę nad parafią w Rokitnie Zgromadzeniu Zakonnemu Księży Orionistów. Nowym proboszczem w Rokitnie został ks. Stanisław Drajczyk, któremu zgodnie z wolą prymasa kard. Józefa Glempa powierzono budowę kościoła w Płochocinie. Początkowo została wybudowana kaplica filalna Św. Wojciecha BM przekształcona potem na kościół. Prace budowlane trwały w latach 1988-1990 według projektu Lecha Domaszczyńskiego.

Nowo powstała parafia p.w. Św. Wojciecha BM w Płochocinie została erygowana w 1993 roku przez prymasa kard. Józefa Glempa z części parafii Rokitno, a jej pierwszym proboszczem został ks. Władysław Michalczyk, który pełnił tę posługę przez 17 lat. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Marcin Loretz.

Msze Święte:
Niedziela:
8.00, 10.00, 12.00, 18.00
Dni Powszednie: 8.00, 18.00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.