Policjanci i inspektorzy WIOŚ zabezpieczyli składowisko odpadów na terenie Płońska

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją płońskiej komendy na terenie należącym do jednej z firm ujawnili składowisko odpadów. Na miejscu policjanci wykonywali czynności przy udziale inspektorów WIOŚ. Pobrane zostaną próbki do badań laboratoryjnych celem ustalenia składu chemicznego zabezpieczonych substancji. Za nieodpowiednie postępowanie z odpadami grozi nawet 10 lat więzienia.

W czwartek (4.07) policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Powiatowej Policji w Płońsku wraz z pracownikami ciechanowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie skontrolowali posesję należącą do jednej z firm z terenu powiatu płońskiego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że mogą być tam nielegalnie składowane odpady powstałe w trakcie produkcji. Na placu, za nieużytkowanymi już budynkami, ujawnionych zostało 15 pojemników typu mauzer o pojemności 1000 litrów każdy, wypełnionych nieznaną cieczą oraz duża ilość częściowo zafoliowanych kartonów i worków z różnego rodzaju odpadami. Wiele z nich jest uszkodzona.

Policjanci zabezpieczyli składowisko i przyległy teren. Wykonali oględziny, dokumentację fotograficzną, zabezpieczyli ślady. Czynności na miejscu wykonywane były przy udziale straży pożarnej, która sprawdziła pojemniki pod kątem ewentualnych wycieków substancji oraz wydobywania się na zewnątrz łatwopalnych gazów.

Wkrótce wykonywane będą kolejne czynności w tej sprawie. Pobrane zostaną między innymi próbki do badań laboratoryjnych celem określenia składu chemicznego zabezpieczonych substancji i ustalenia ewentualnego zagrożenia dla życia, zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. Sprawdzone zostanie również czy nie doszło do skażenia terenu, na którym znalezione zostały odpady.

Zebrane materiały przekazane zostaną do Prokuratury Rejonowej w Płońsku celem oceny prawno-karnej, czy w tym przypadku doszło do popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za niewłaściwe składowanie odpadów lub substancji toksycznych, które mogą stanowić zagrożenie dla człowieka i środowiska grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.