niedziela, 22 maja 2022

Policjanci odzyskali dwa skradzione rowery

Sezon rowerowy w pełni. Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Niestety bardzo często pada łupem złodziei, z uwagi na słabe zabezpieczenia stosowane przez właścicieli. Policjanci co pewien czas zatrzymują osoby, które dopuszczają się takich czynów, a także współpracujących z nimi paserów, u których znajdowane są zarówno całe rowery przygotowane do sprzedaży, jak i ich części. Dzięki ostatnim działaniom kryminalnych z zespołu do walki z przestępczością przeciwko mieniu komendy policji na Pradze Północ dwa skradzione rowery wróciły do prawowitych właścicieli.

Policjanci z zespołu do walki z przestępczością przeciwko mieniu weszli w posiadanie informacji, z której wynikało, że w jednym z lombardów na terenie Pragi Północ mają znajdować się kradzione rowery. Operacyjni postanowili to zweryfikować i bardzo szybko zjawili się pod tym adresem.

Potwierdzili obecność jednośladów. Na ich polecenie sprzedający wydał dokumenty potwierdzające ich nabycie. Policjanci skrupulatne się z nimi zapoznali. Na umowach widniały dane osób, które były wielokrotnie notowane za liczne przestępstwa przeciwko mieniu, w tym za kradzieże rowerów.

Policjanci sprawdzili jednoślady w policyjnej bazie danych. Okazało się, że jeden z nich został skradziony pod koniec kwietnia na terenie Pragi Południe w wyniku włamania. Drugi nie był zarejestrowany w bazie, jednak policjanci rozpoznali go po cechach indywidualnych. Oba rowery zostały zabezpieczone wraz z umowami kupna-sprzedaży.

Następnie operacyjni skontaktowali się z ich prawowitymi właścicielami. Od mieszkańca Białołęki dowiedzieli się, że rower należał do jego nastoletniego syna, który otrzymał go w prezencie. Został skradziony w dniu 6 maja, kiedy chłopiec wszedł do sklepu i pozostawił go na nóżce, bez zapięcia. Tę sytuację wykorzystał mężczyzna, który wsiadł na niego i odjechał. Zgłaszający na własną rękę prowadził jego poszukiwania, poprzez m.in. przeglądanie ofert sprzedaży na popularnych serwisach ogłoszeniowych, jednak bezskutecznie. Tym bardziej ucieszyła go wiadomość o tym, że rower został odnaleziony.

Pamiętajmy! Kiedy wchodzimy do sklepu, choćby na 5 minut, przypnijmy rower za ramę do stojaka na rowery albo innego nieruchomego elementu. Pamiętajmy, aby w koszyku lub bagażniku nie pozostawiać toreb z zakupami, portfeli, czy innych wartościowych przedmiotów. Przypominajmy również naszym dzieciom o konieczności używania zapięć i zabezpieczeń do rowerów wybierając się do kolegi, sklepu, czy do szkoły.

kom. Paulina Onyszko


Zobacz również