Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Otwocku

13 maja odbyła się uroczystość z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Otwocku oraz Jubileuszu 110-lecia istnienia otwockiej straży pożarnej.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Świętego Wincentego à Paulo w intencji Strażaków i ich rodzin. Po nabożeństwie, na terenie Parku Miejskiego w Otwocku, uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Arturowi Gonerze, który dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z pocztami sztandarowymi.

Następnie Orkiestra Dęta z OSP Karczew odegrała hymn Rzeczypospolitej Polskiej, w trakcie którego uroczyście podniesiono flagę państwową. W dalszej kolejności wszystkich przybyłych gości przywitał Komendant Powiatowy PSP w Otwocku bryg. Michał Gigoła.

Kulminacyjnym momentem obchodów było wręczenie odznaczeń resortowych, aktów nadania wyższych stopni służbowych oraz decyzji o nadaniu wyższych stanowisk.

Ponadto, w uznaniu za zasługi na rzecz organizacji, funkcjonowania i rozwoju systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, ochrony ludności i obrony cywilnej, odznaczono:
– Okolicznościowym Dyplomem Komendanta Głównego PSP – 1 funkcjonariusza,
– Nagrodą Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – 1 funkcjonariusza.

Doceniając zaangażowanie i wzorowe wykonywania zadań służbowych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miast i gmin powiatu otwockiego, samorządowcy wyróżnili 11 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Otwocku nagrodami.

W uznaniu za zaangażowanie w działalność społeczną Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Józefowie oraz za zajęcie I miejsca w kategorii klas 5-8 podstawowych w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom” w etapie wojewódzkim, wyróżniony został uczeń Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie oraz opiekunka MDP Józefów.

Następnie głos zabrali goście przybyli na uroczysty apel – Posłowie na Sejm RP, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych i organizacji społecznych, dziękując za wspaniałą działalność strażaków na rzecz lokalnej społeczności oraz składając serdeczne życzenia z okazji Dnia Strażaka.

Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Artur Gonera w swoim przemówieniu także podziękował funkcjonariuszom, druhom oraz pracownikom cywilnym Komendy Powiatowej PSP w Otwocku, za ich zaangażowanie w codzienną, często niebezpieczną służbę na rzecz powiatu otwockiego i całego Mazowsza oraz pogratulował jubileuszu 110-lecia istnienia otwockiej straży pożarnej.

W imieniu awansowanych i wyróżnionych strażaków głos zabrał bryg. Radosław Podgórski, który podziękował przełożonym za docenienie zaangażowania strażaków w wypełnianiu obowiązków służbowych.

Uroczysty apel zwieńczony został przejazdem kolumny pojazdów pożarniczych oraz krótkim występem orkiestry dętej z OSP Karczew.

W godzinach 12:00 – 16:00, w centrum miasta Otwocka „Scena Centrum”, wszyscy zainteresowani mieli możliwość wzięcia udziału w „Strażackiej majówce”, która przewidywała niżej wymienione atrakcje:
– prezentacja wybranych pojazdów ratowniczych,
– wystawa wybranego sprzętu stanowiącego potencjał ratowniczy jednostek ochrony przeciwpożarowej,
– tor przeszkód dla dzieci,
– symulacja pracy Strażaka w strefie zadymionej,
– fantomy do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy,
– łapanie „Czerwonego Kura”,
– gaszenie domku dla najmłodszych,
– jak nie należy gasić palącego się tłuszczu? – pokazy,
– strażacka grochówa,
– nagrody dla najmłodszych.

Opracowanie: st. kpt. Maciej Łodygowski – Komenda Powiatowa PSP w Otwocku, redagowała sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: st. kpt. Daniel Kwiatkowski, st. kpt. Maciej Łodygowski – Komenda Powiatowa PSP w Otwocku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.