Pożegnanie czworonożnych funkcjonariuszy w Siedlcach

Przy okazji prowadzonego szkolenia w ramach doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych w Siedlcach, odbyła się uroczystość pożegnania psa służbowego ILZA, który z racji swojego wieku oraz problemów zdrowotnych, odszedł na zasłużoną emeryturę. Oprócz ILZY z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, ze służbą pożegnał się także KAJRO z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz HAŁAT z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, uroczystości związane z ich odejściem przeprowadzone zostaną w jednostkach.

ILZA to owczarek niemiecki maści czarnej podpalanej, kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków. Została zakupiona przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu w dniu 15.09.2014 r. Otrzymała 100 pkt na 100 możliwych podczas testów decydujących o przyjęciu. Suczka wywodzi się z Lubelskiego Klubu Hodowców Psów Rasowych Użytkowych, przydomek hodowlany to CASARINO. Rodowód, którym dysponujemy, sięga trzech pokoleń.

ILZA, a prywatnie Arcia, urodziła się 12.08.2012 r. Tresurę rozpoczęła w 2014 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pierwszym jej przewodnikiem był st. asp. Stanisław Jurzyk z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Po jego odejściu na emeryturę czasowo obowiązki opiekuna przejął asp. Mariusz Misiak. Aby pies do wyszukiwania zapachów narkotyków mógł być wykorzystywany w służbie zgodnie z przeznaczeniem, jego przewodnik musi posiadać odpowiednie przeszkolenie. Wszelkie wymogi spełniał st. asp. Karol Cieślak z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Dlatego od dnia 08.10.2020 r. ILZA zyskała nowego opiekuna i nowe miejsce zamieszkania.

W 2020 roku pomiędzy przewodnikami została zawarta ustna umowa, zgodnie z którą st. asp. Karol Cieślak zobowiązał się do tego, że gdy pies zakończy służbę na rzecz garwolińskiej Policji, wróci do pierwotnego miejsca zamieszkania, czyli do Siedlec i do st. asp. Mariusza Misiaka.

W Komendzie Powiatowej Policji w Garwolinie pies służył 2 lata. Po tym czasie lekarz weterynarz zalecił zaprzestanie dalszej pracy na rzecz Policji z uwagi na schorzenia. Pies przeszedł na emeryturę i nadszedł czas wywiązania się z umowy. Dotrzymując zawartej umowy z ogromnym żalem i łezką w oku st. asp. Karol Cieślak przekazał psa st. asp. Mariuszowi Misiakowi. Emeryturę ILZA spędzi w Siedlcach, tu gdzie rozpoczynała swoją służbę na rzecz mieszkańców powiatu siedleckiego, a często i innych jednostek.

Pragnąc podziękować za dotychczasową służbę przewodnikom i uroczyście pożegnać psy, Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec przygotował dla ILZY, HAŁATA i KAJRO kosze smakołyków, środków do higieny, ale także witamin, suplementów na stawy, czyli to, czego psom „seniorom” najbardziej potrzeba oraz pamiątkowe medale za wzorową psią służbę.

Przewodnicy psów otrzymali dyplomy i specjalne podziękowania od I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu insp. Jakuba Gorczyńskiego, które uroczyście wręczyła koordynator ds. psów służbowych asp. Edyta Sułkowska z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu. Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim ufundowało dla przewodników odchodzących psów pamiątkowe tabliczki.

Takie uroczystości jak ta są potrzebne w życiu każdego przewodnika psa służbowego. Pokazują, że pies w Policji jest ważny, potrzebny, jest przez nas traktowany z szacunkiem i godnie żegnany, gdy odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dostrzegany i doceniany jest trud i zaangażowanie przewodnika w służbie z psem. Pożegnanie odbyło się z udziałem przewodników psów służbowych z KMP w Siedlcach, KMP w Ostrołęce, KPP w Ostrowi Mazowieckiej oraz KPP w Garwolinie, a Arcię żegnały: ILONA, NAWOJA, KRUP, OKTAWIA, MINOS, KOR, ODESA, IDAN, JASON oraz PRIMA.

Wydział Prewencji/asp. Edyta Sułkowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.