Przekroczył prędkość o 91 km/h – stracił prawo jazdy

Kilka dni temu policjanci z Mazowieckiej Grupy SPEED w Warce zatrzymali do kontroli 22-letniego kierującego osobowym fordem, który jechał 141 km/h, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Kierowca stracił prawo jazdy na 3 miesiące i musi zapłacić 2,5 tysiąca złotych mandatu karnego. Oprócz tego do jego konta przypisano 15 punktów karnych. Policjanci przypominają – prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych.

W ubiegłą środę (23.08) funkcjonariusze z Mazowieckiej Grupy SPEED podczas służby z wykorzystaniem miernika prędkości w Warce (pow. grójecki) zatrzymali do kontroli 22-letniego kierującego fordem, który jechał 141 km/h w obszarze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy mieszkancowi gminy Chynów i nałożyli mandat karny w wysokości 2,5 tysiąca zł. Kierującemu przypisano także 15 punktów karnych. Młody kierowca posiadał uprawnienia dokierowania od zaledwie 4 miesięcy.

Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym uprawnienia ulegają zawieszeniu na 3 miesiące, jeśli w tym okresie kierujący będzie nadal jeździł, okres ten ulega przedłużeniu na kolejne 3 miesiące. W przypadku dalszego niestosowania się do przepisów traci uprawnienia.

Ponadto przypominamy również o okresie próbnym, który obowiązuje młodych kierowców. Zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się:
1) przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
2) kierowania pojazdem nieoznakowanym w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 3;
3) podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
4) osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Powyższe wykroczenia mogą być powodem wydania przez Starostę decyzji administracyjnej o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata. Dlatego apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów drogowych.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.