Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

Rekolekcje powołaniowe w seminarium o wyborze „ścieżki umarłych”

„Pójdę z tobą nawet ścieżką umarłych i wszędzie, gdzie poprowadzisz” (J.R.R. Tolkien) – to tytuł rekolekcji powołaniowych, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przyjechało na nie piętnastu chłopców i mężczyzn, w większości związanych z liturgiczną służbą ołtarza: – Kapłaństwo, to droga ryzyka, ale nie jest niemożliwa do przebycia – podsumował spotkanie alumn Sebastian Szymański z Kleryckiej Grupy Powołaniowej.

Na rekolekcje powołaniowe do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjechało piętnastu chłopców i młodych mężczyzn: najmłodsi mieli po dwanaście lat, a najstarszy dwadzieścia cztery lata. Byli z parafii: Baboszewo, św. Stanisława BM w Mławie, Krzyża Świętego w Płocku, św. Michała Archanioła i św. Ojca Pio w Płońsku, Dąbrowa, Koziebrody, Proboszczewice, Rościszewo.

Jeden z uczestników przyjechał na takie spotkanie już po raz po raz ósmy. Wielu z nich jest w swojej parafii ministrantami, jeden jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Część chłopców rozważa wstąpienie do seminarium, inni chcieli po prostu przeżyć rekolekcje.

Alumn czwartego roku Sebastian Szymański, jeden z głównym organizatorów rekolekcji powołaniowych podsumował, że największą wartością tego spotkania było stworzenie wspólnoty, płaszczyzny do swobodnej rozmowy o powołaniu, ale też o duchowości, o budowaniu relacji z Panem Bogiem. Okazją do tego stały się na przykład tzw. grupki dzielenia, które prowadzili klerycy.

Do tematu rekolekcji: „Pójdę z tobą nawet ścieżką umarłych i wszędzie, gdzie poprowadzisz”, wprowadził uczestników ks. Paweł Czarnecki, wicedyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, autor pracy magisterskiej dotyczącej „Władcy pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Tytułowa „ścieżka umarłych”, to droga dla tych, którzy mimo niepewności chcą pokonać trudności i wypełnić swoją misję, być swoistą armią przeciwko wrogom. Taką ścieżką kroczyli na przykład Abraham, Mojżesz, Jefte.

Poza tym podczas rekolekcji wspólnie zastanawiano się, jak w dobie social mediów znaleźć ciszę, aby o otaczającym świecie odnaleźć Boga. Tylko wtedy będzie można budować głębszą relację z Bogiem.

– Kapłaństwo to droga ryzyka, ale nie jest niemożliwa do przebycia – podsumował alumn Sebastian Szymański. – Ci, którzy przyjechali na rekolekcje powołaniowe do seminarium, to osoby, dla których ważna jest jakość budowanej z Bogiem relacji. Widzą, że wielu ludzi na świecie jest Bogu i Kościołowi nieprzychylnych, a mimo to manifestują swoją wiarę i modlą się za takich ludzi – dodał organizator spotkania.

W programie rekolekcji znalazło się też spotkanie i rozmowa z siostrami ze Zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa z podpłockiego Rogozina, które opowiedziały o doświadczeniu życia we wspólnocie. Poza tym odbył się mecz piłki siatkowej, a wieczorem w sobotę projekcja filmu „Przełęcz ocalonych”.

Organizatorem rekolekcji powołaniowych w WSD była Klerycka Grupa Powołaniowa z prezesem Sebastianem Szymańskim i Diecezjalne Centrum Powołaniowe z dyrektorem ks. Radosławem Zawadzkim.

Foto: Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.