piątek, 30 września 2022

Renowacja kościoła św. Jakuba w Warszawie ze wsparciem samorządu Mazowsza

Na Mazowszu widać efekty samorządowych programów wsparcia. Środki przyznane w ramach dotacji na ratowanie zabytków trafiły m.in. do Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Świątynia przy placu Narutowicza – nazywana potocznie kościołem św. Jakuba – wybudowana została według projektu Oskara Sosnowskiego z 1908 r.

W ramach dotacji z 2020 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego, Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył 100 tys. zł na remont i renowację elewacji zakrystii i korpusu nawowego północnego Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Parafii św. Jakuba w Warszawie.

Efekt prac robi wrażenie
Remont elewacji prowadzony jest etapami. Pierwsze działania rozpoczęły się w 2019 r. i objęły remont i renowacje elewacji prezbiterium oraz kaplic. Prace od samego początku były wspierane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W 2020 r. udało się odnowić elewacje zakrystii i korpusu nawowego północnego. To, co już można oglądać, robi wrażenie. Tak kościół, potocznie nazywany kościołem św. Jakuba, musiał wyglądać na początku XX w., kiedy został wybudowany. W najbliższym czasie planowana jest kontynuacja prac remontowych m.in. wieży kościoła.

W 2021 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego na program wspierający remonty i renowacje zabytków przeznaczył aż 6 mln zł.


Zobacz również