niedziela, 24 października 2021

Robot neurochirurgiczny od samorządu Mazowsza w siedleckim szpitalu

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach rozpoczęło się leczenie przerzutów nowotworowych do kręgosłupa przy wykorzystaniu asystora neurochirurgicznego Excelsius GPS.

To kolejny ultranowoczesny sprzęt medyczny, który trafił do szpitala wojewódzkiego, dzięki wsparciu samorządu województwa. Inwestycje w służbę zdrowia to od lat jeden z naszych priorytetów. Co roku wydatki na zdrowie to kluczowy rozdział w budżecie województwa. Tylko w tym roku przeznaczymy na ten cel ponad 400 mln zł – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.

– Roboty neurochirurgiczne są wykorzystywane przez szpitale na całym świecie. Od lat w naszej placówce wdrażamy nowoczesne metody leczenia, stawiając na zaawansowane technologie medyczne, jednocześnie podnosząc kwalifikacje personelu. Cieszę się, że nasz szpital dołączył do grona światowych placówek, które posiadają robota Excelsius GPS.– zaznaczył Marcin Kulicki – Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

Dzięki użyciu robota neurochirurg może planować i nawigować po kręgosłupie pacjenta w czasie rzeczywistym. W trakcie zabiegu zdjęcia RTG pobierane są i importowane do systemu robotycznego. Obrazy te wykorzystywane są do określania rozmiarów i rozmieszczenia śrub oraz do stworzenia planu chirurgicznego. W trakcie trwania zabiegu narzędzia chirurgiczne wyświetlane są stale na ekranie, tak aby personel mógł je monitorować. Ten wyświetlacz pozwala chirurgowi przeglądanie informacji zwrotnych.

– Pacjenci naszego szpitala mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Wykorzystanie małoinwazyjnych technik prowadzi do krótszego pobytu w szpitalu i szybszej drogi do powrotu do zdrowia – mówi prof. Paweł Nauman – neurochirurg Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.


Nasi partnerzy