Ruszyła przebudowa dworca w Ożarowie Mazowieckim

Nowocześnie urządzone, klimatyzowane i funkcjonalne dla pasażerów wnętrza w bryle odnowionego, zabytkowego budynku – taki już niedługo będzie dworzec w Ożarowie Mazowieckim. PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca.

Pierwsze prace budowlane związane z modernizacją dworca ruszą niebawem. Inwestycja jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec w Ożarowie wybudowano około 1890 roku, a następnie, w latach 20. XX w., rozbudowano o niższą parterową część. Bryła budynku do dziś nie uległa zmianie. W ramach inwestycji renowację przejdzie elewacja dworca. Na wyższej, 2-kodygnacyjnej ceglanej części zostanie ona wyczyszczona, natomiast na niższej, parterowej planowane jest wykonanie nowych tynków. Dworzec zyska również nową iluminację, podświetlane napisy przestrzenne  z  nazwą, a także stylizowaną na historyczną stolarkę okienną i drzwiową.

Obsługa podróżnych będzie odbywała się w niższej, parterowej części. Wnętrze zaprojektowano nowocześnie w odcieniach szarości i bieli z drewnianym minimalistycznym detalem przy kasach. Hol wyposażono w ławki z drewnianymi siedziskami, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. W tej części dworca znajdą się również pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. W wyższej dwukondygnacyjnej części dworca zaprojektowano pomieszczenia techniczne, a także przestrzeń biurową na wynajem.

– Dworzec w Ożarowie Mazowieckiem to kolejny zabytkowy obiekt, który połączy w sobie historyczny wygląd i nowoczesną przestrzeń obsługi podróżnych. Dzięki inwestycji podróżni zyskają komfortowe miejsce do oczekiwania na przyjazd pociągu. Budynek będzie również przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i środowiska  – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Po rozpoczętych niedawno inwestycjach w Płochocinie, Jaktorowie i Błoniu przyszedł czas na przebudowę kolejnego dworca w województwie mazowieckim. Dworzec w Ożarowie Mazowieckim, bo o nim mowa, zyska całkowicie na nowo zaprojektowaną oraz bardziej funkcjonalną przestrzeń obsługi podróżnych, a także wiele rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym pompy ciepła czy system retencji wód deszczowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec po przebudowie będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po wschodniej stronie budynku powstanie nowa pochylnia dla wózków, a od frontu miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu pojawią się również m.in. ścieżki prowadzące, plany dotykowe oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Przebudowa dworca Ożarów Mazowiecki to również inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo. Żeby ograniczyć straty ciepła, budynek zostanie ocieplony od wewnątrz, wyposażony w kurtyny powietrzne przy głównych wejściach oraz nową stolarkę okienną i drzwiową. Do ogrzewania dworca zamiast kotłowni gazowej będzie używana pompa ciepła. W projekcie uwzględniono również budowę zbiorników podziemnych do gromadzenia deszczówki. Po oczyszczeniu zostanie ona użyta do podlewania terenów zielonych oraz spłukiwania toalet. O optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) nadzorujący pracę urządzeń i instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa tj. jak monitoring czy kontrola dostępu.

Przebudowa dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Oprócz budowy pochylni i miejsc postojowych nowością będzie, wzniesiona od podstaw wiata rowerowa, która pomieści 16 jednośladów. W pobliżu dworca zostaną ułożone nowe chodniki, zamontowane elementy małej architektury (m.in. kosze i ławki), a także uporządkowana zieleń.

Koszt przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to 10,79 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą Global Budownictwo sp. z o.o. z Częstochowy, a dokumentację projektową opracowała pracownia GPVT s.c. z Poznania. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po modernizacji to jesień 2023 roku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.