Sukces programu edukacyjnego „W Służbie Prawu”

Z sukcesem zakończył się program edukacyjny „W SŁUŻBIE PRAWU” realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw, realizowanych poprzez prowadzenie ciekawych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych.

W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Warszawie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 765 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 1861 uczniów szkół podstawowych.

– Taka lekcja jest okazją, by uczeń np. przyszedł do więzienia, zobaczył Zakład Karny i przekonał się, że nie jest to przyjemne miejsce. Wówczas funkcjonariusze Służby Więziennej organizują kilkugodzinne spotkania, które mają wymiar profilaktyczny – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Zajęcia w szkołach podstawowych
Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochrony osobistej. Dużą atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem psa służbowego, który miał za zadanie spośród kilku paczek znaleźć tę, z zakazaną substancją. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces szkolenia zwierząt oraz czym zajmują się w jednostce penitencjarnej. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”.

Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Mogą oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa – dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Spotkania w jednostkach penitencjarnych
Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

W ramach zajęć uczniowie mieli także okazję obejrzeć film edukacyjno – profilaktyczny pt. „Więzienie – stracony czas”, który skłonił młodzież do refleksji, że jedna zła decyzja może przekreślić nasze życie na zawsze.

Kolejnym punktem wizyty uczniów na terenach jednostek penitencjarnych było spotkanie z osadzonymi. Młodzież poznała różnie historie i powody, dla których Ci młodzi ludzie znaleźli się w więzieniu. Od osadzonych młodzież usłyszała, że jedna zła decyzja, brak asertywności, brak powiedzenia słowa NIE, czy złe towarzystwo może przekreślić ich życie na długie lata. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe oraz kaplica. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

Inicjatywa jaką jest program „W SŁUŻBIE PRAWU” pozwala dotrzeć do młodzieży i uświadomić jak ważną rolę pełni prawo w ich codziennym życiu. Przekazanie podstaw prawa, konsekwencji jego nieprzestrzegania, a co za tym idzie możliwość doświadczenia i zobaczenia na własne oczy jednostki penitencjarnej może być właściwym bodźcem do zrozumienia przez młode pokolenie do czego może doprowadzić postępowanie niezgodne z obowiązującymi przepisami i normami społecznym – powiedział ppor. Łukasz Stankiewicz, koordynator programu „W SŁUŻBIE PRAWU” z Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie.

Podczas spotkań, uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.

Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa.

Nabór na rok szkolny 2023/2024 zostanie uruchomiony w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie „W SŁUŻBIE PRAWU”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowejwww.sw.gov.pl w zakładce „edukacja młodzieży”.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.