Święto Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

W poniedziałek, 13 września br. odbyły się obchody Święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Święto Centrum zostało ustanowione na pamiątkę sformowania 13 września 1919 roku w Zegrzu k. Warszawy Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji żołnierzy i pracowników Centrum, patrona CSŁiI gen. bryg. Heliodora Cepy oraz mjr. Konstantego Radziwiłła w Kościele  Garnizonowym.

Następnie odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyła kadra Centrum oraz wielu zaproszonych gości wśród których byli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Mikołaj Radziwiłł z małżonką, córka patrona Centrum Pani Zofia Potkowska, Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz, Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia P6 SGWP płk. Piotr Chodowiec, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, środowisk kombatanckich, organizacji współpracujących z Centrum oraz byli Komendanci zegrzyńskiej kuźni łącznościowców.

„Szanowni Państwo, przyjmując obowiązki 1 lipca 2020 roku mówiłem, że dzisiejsze Siły Zbrojne to silny wzrost i dynamizm technologii w którym musimy się odnaleźć, dopasować i myśleć perspektywicznie. Takie podejście pozwoli na tworzenie nowych kierunków rozwoju aby dobrze szkolić nowoczesnych liderów, specjalistów, instruktorów i ekspertów w naszej dziedzinie, moim życzeniem z ostatniego obchodzonego święta Centrum było również to abyśmy mogli kreować nową jakość w szkoleniu kadr i zwiększać swoje zdolności. Teraz mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze aby to w pełni osiągnąć. Odpowiedzmy więc na pytanie co zmieniło się przez ten rok? Ruszył Wydział Dydaktyki Polowej z zadaniem realizacji szkolenia na sprzęcie poza salami wykładowymi przez co Wydział Dydaktyki Stacjonarnej mógł zająć się pracą koncepcyjną i organizacją szkolenia specjalistycznego wyższego poziomu (…) Szkoła Podoficerska SONDA wyszkoliła na pierwszy stopień podoficerski prawie 300 liderów, którzy teraz realizują zadania jako dowódcy w jednostkach wojskowych w całej Polsce. (…) W Centrum i Szkole Podoficerskiej SONDA możemy również pochwalić się pierwszymi żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy wspierają nasze zadania a od lutego przyszłego roku uruchamiamy lektorat języka rosyjskiego i nowy obszar szkolenia jakim są działania informacyjne.” – powiedział do zebranych gospodarz uroczystości płk Robert Kasperczuk w swoim przemówieniu. Na zakończenie życzył żołnierzom i pracownikom Centrum oraz ich rodzinom nieustającego zdrowia, szczęścia, wielu radosnych chwil, spełnienia wszystkich planów i dużo sił do dalszej realizacji celów.

W dalszej części uroczystości wręczone zostały żołnierzom oraz pracownikom Centrum odznaczenia resortowe, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz tytuły i odznaki honorowe.

W imieniu Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły gratulacje i życzenia z okazji święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki przekazał gen. bryg. Maciej Klisz.

Głos zabrał także Wojewoda Mazowiecki Konstanty Mikołaj Radziwiłł, który wyraził uznanie dla kadry Centrum za profesjonalizm, entuzjazm i patriotyzm w niezwykle ważnym dla całych sił zbrojnych szkoleniu specjalistów w dziedzinie łączności i informatyki. Złożył też najlepsze życzenia wszystkim dowódcom, żołnierzom oraz pracownikom Centrum.

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce niepodległość Ojczyzny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy Medalem „Pro Patria”. Uroczystego udekorowania sztandaru Centrum dokonał przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych płk. Rez. Mirosław Demediuk oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Mikołaj Radziwiłł w asyście Komendanta Centrum płk. Roberta Kasperczuka.

Pan Wojciech Jeute, Prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” odczytał list gratulacyjny dla Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki i serdeczne życzenia z okazji święta Centrum.

Po uroczystym apelu delegacje złożyły wiązanki i wieńce w miejscu pamięci poświęconym mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi i pod pomnikiem gen. bryg. Heliodora Cepy – patrona CSŁiI.

Zwieńczeniem obchodów święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki był koncert zespołu Forteca pt. „Witold Pilecki. Chodź z nami Jego śladami.”

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.