Sytuacja hydrologiczna w województwie mazowieckim

Spływ wód opadowo-roztopowych oraz utrzymujące się zjawiska lodowe powodują wzrost stanu wody w rzekach województwa mazowieckiego. W związku z tym Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego oraz siedleckiego. Zarządzenie Wojewody obowiązuje od 30 stycznia 2024 r. i zostało wprowadzone w związku ze wzrostem stanu wód w regionie wodnym Bugu. Ponadto Starosta Płocki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla gmin położonych nad Wisłą, a Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi w związku z sytuacją na rzece Pilica.

Alarmy przeciwpowodziowe – stan na 31 stycznia 2024 r.

  • Gmina Mokobody – Wójt Gminy Mokobody wprowadził od 27 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Liwiec.
  • Gmina Łochów, Gmina Sadowne – Starosta Węgrowski wprowadził od 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
  • Gmina Dąbrówka, Gmina Radzymin – Starosta Wołomiński wprowadził od 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z sytuacją na rzekach Bug i Rządza.
  • Gmina Radzymin (sołectwa: Arciechów, Borki, Łosie, Nadma Pólko, Nadma Stara, Nowe Załubice, Opole, Ruda, Stare Załubice, Stary Dybów, Wiktorów, Wolica, Zawady i Zwierzyniec) – Burmistrz Radzymina wprowadził 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z podwyższonym stanem wód w rzekach Rządza i Czarna.
  • Gmina Dąbrówka (sołectwa Kuligów, Stasiopole, Czarnów, Ślężany, Marianów i Dręszewa) – Wójt Gminy Dąbrówka wprowadził 26 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku z podwyższonym stanem wód na rzece Bug.
  • Gmina Małkinia Górna – Wójt Gminy Małkinia Górna wprowadził od 16 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug.
  • Gmina Zabrodzie (Sołectwa Młynarze i Słopsk) – Wójt Gminy Zabrodzie wprowadził od 16 stycznia 2024 r. alarm przeciwpowodziowy w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Bug i Fiszor.

Pogotowia przeciwpowodziowe – stan na 31 stycznia 2024 r.

  • Miasto Białobrzegi, miejscowości Brzeźce i Budy Brankowskie – Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi wprowadził od 31 stycznia 2024 r. pogotowie przeciwpowodziowe w związku ze wzrostem stanu wód na rzece Pilica.
  • Miasta i Gminy Wyszogród, Bodzanów, Gąbin, Gminy Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów – Starosta Płocki wprowadził od 30 stycznia 2024 r. pogotowie przeciwpowodziowe w związku ze wzrostem stanu wód na Wiśle.
  • Miasto i Gmina Sochocin – Burmistrz Miasta i Gminy Sochocin wprowadził od 29 stycznia 2024 r. pogotowie przeciwpowodziowe w związku ze wzrostem stanu wód na Wkrze.
  • Gmina Brok – Wójt Gminy Brok wprowadził od 15 stycznia 2024 r. pogotowie przeciwpowodziowe w związku ze wzrostem stanu wód na Bugu.

Sytuacja hydrologiczna jest monitorowana w całym województwie mazowieckim. Wojewoda Mazowiecki pozostaje w stałym kontakcie z samorządami i służbami zaangażowanymi w pomoc mieszkańcom terenów zagrożonych podtopieniami.

Obecnie stan alarmowy jest przekroczony także na rzece Mławka (stacja hydrologiczna w Szreńsku) oraz Liwiec (stacja hydrologiczna Zaliwie-Piegawki). Natomiast przekroczenie stanów ostrzegawczych notuje się na rzekach Bzura, Narew, Omulew, Utrata, Wkra.

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.