Szpital Bródnowski z odnowionym SOR-em!

Szpital Bródnowski ma jeden z najintensywniej działających SOR-ów nie tylko w skali Warszawy, ale i całego kraju. Rocznie obsługuje nawet 50 tys. pacjentów. Teraz oddział ratunkowy na Bródnie zapewni im jeszcze lepsze warunki, a to dzięki modernizacji, na którą samorząd Mazowsza przekazał ok. 13 mln zł. Za nami oficjalne otwarcie odnowionych przestrzeni.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, modernizacja to kolejny krok, dzięki któremu polepsza się jakość ochrony zdrowia na Mazowszu. – Szpital Bródnowski ma coraz szerszą ofertę usług medycznych, jak i wielu świetnych specjalistów. Dlatego pełni dziś ogromną rolę w ochronie zdrowia nie tylko mieszkańców Warszawy, ale i całego Mazowsza. SOR-y to szczególnie istotne oddziały, gdzie liczą się nie tylko umiejętności lekarzy, ale też czas i dobra organizacja. Dzięki odnowieniu oddziału ich zapewnienie będzie łatwiejsze – dodaje marszałek.

Modernizacja po 40 latach
Modernizacja SOR w Szpitalu Bródnowskim była konieczna przede wszystkim ze względu na coraz większą liczbę mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy i okolic stolicy. Zaprojektowana ok. 40 lat temu przestrzeń nie sprzyjała szybkiemu i sprawnemu działaniu przy zabezpieczeniu tak dużej liczby osób Ponadto w ostatnich latach znacznie rozwinęła się oferta usług medycznych szpitala, który ma duże zaplecze medyczno-diagnostyczne oraz medyków o wielu profilach i specjalizacjach. SOR musiał zatem także zostać dostosowany do najnowszych standardów.

To ważna inwestycja dla mieszkańców Targówka, Warszawy i całego Mazowsza. Oznacza poprawę warunków dla pacjentów i pracowników szpitala. Dzięki niej znakomity zespół lekarzy i pielęgniarek Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego jeszcze skuteczniej będzie mógł pomagać mieszkańcom Warszawy i okolic – mówi przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski.

– Przeprowadzanie dużych inwestycji nie jest obecnie łatwym zadaniem – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Wysokie ceny materiałów, inflacja i spadające wpływy w budżetach, to tylko jedne z problemów, z jakimi musza się borykać samorządy i ich placówki. W zdrowie jednak zawsze warto inwestować – podsumowuje.

W ciągu ostatnich trzech lat SOR w Szpitalu Bródnowskim przyjął blisko 106 tys. osób potrzebujących pomocy medycznej. Wykonano też ponad 1,1 mln badań. W tym roku, mimo trwających prac przyjęto już blisko 20 tys. pacjentów.

Jak podkreśla członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, znaczenie inwestycji w placówki medyczne jest jeszcze większe po okresie pandemii. – Systematycznie modernizujemy nasze placówki, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, ale także ich pracowników. Chcemy, by Mazowszanie mogli się leczyć w nowoczesnych szpitalach z dostępem do najlepszych specjalistów – dodaje.

Będzie nowocześniej i wygodniej
Przebudowa SOR-u trwała 7 miesięcy. Dotychczasowe pomieszczenia przebudowano, wykorzystując także zabudowę modułową. Mimo że miejsce się nie zmieniło – to Blok A szpitala, SOR zyskał dużą wygodną poczekalnię dla pacjentów, rejestrację do osobnej obsługi pacjentów samodzielnych oraz przywiezionych przez karetki, gabinet segregacji medycznej, strefę konsultacji z dziewięcioma gabinetami, salę opatrunków, terapii natychmiastowej, salę resuscytacyjno-zabiegową, pomieszczenie wstępnej intensywnej terapii oraz salę obserwacji.

SOR Szpitala Bródnowskiego to jeden z najintensywniej funkcjonujących oddziałów tego typu nie tylko w Warszawie, ale wręcz w skali kraju. Mówimy o rocznej liczbie pacjentów od 30 do 50 tysięcy – mówi Teresa Maria Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. – To ogromne zobowiązanie i stąd decyzja odnośnie modernizacji tak ważnej jednostki z obszaru medycyny ratunkowej. Nie zwiększamy liczby łóżek, ale znacząco podnosimy jakość pobytu naszych pacjentów oraz warunki pracy medyków – podkreśla.

– Nie ma wątpliwości, że Szpital Bródnowski bierze na siebie znaczną część wysiłku tego typu oddziałów w regionie. To drugi pod względem wielkości SOR w stolicy, który obsługuje nie tylko mieszkańców dzielnic prawobrzeżnej Warszawy, ale także powiatu legionowskiego czy wołomińskiego – podkreśla przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztof Strzałkowski.

Pomógł samorząd województwa
Przebudowa pomieszczeń SOR w Szpitalu Bródnowskim kosztowała samorząd województwa do tej pory 12,7 mln zł. Zakres zadania obejmował opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, dokumentacji projektowej, wykonanie robót budowlano-montażowych polegających na przebudowie istniejących pomieszczeń SOR zlokalizowanych w budynku A wraz z posadowieniem zabudowy modułowej w celu uzyskania dodatkowej powierzchni w przestrzeni SOR oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego.

W ramach inwestycji planowany jest jeszcze zakup wyposażenia za niemal 700 tys. zł. Całkowita wartość dotacji wyniesie blisko 13,5 mln zł.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.