Uczniowie LO poznają warunki odbywania kary

Służba Więzienna realizuje działania prewencyjne skierowane do młodych ludzi, głównie uczniów szkół, mające na celu uświadamianie negatywnych konsekwencji podejmowanych przez nich decyzji, w tym wchodzenia w konflikt z prawem.

W Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach kampanii społecznej „Więzienie stracony czas”. W zajęciach edukacyjno-profilaktycznych uczestniczyli uczniowie III klasy wraz z opiekunem z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie.

Podczas wizytacji karda pionu penitencjarnego i ochronnego Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie zapoznała gości z infrastrukturą jednostki oraz codziennością osób przebywających za murem, zarówno osób pozbawionych wolności jaki i funkcjonariuszy i pracowników. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach profilaktycznych z wykorzystaniem filmu Więzienie – stracony czas, który powstał we współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Głównym celem projektu, który skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz rodziców dzieci odbywających naukę na każdym etapie edukacyjnym są działania prewencyjne: ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które niekiedy mogą skończyć się złamaniem prawa, popadaniem w uzależnienia i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia.

Grupa uczniów została zapoznana ze specyfiką pracy w szeregach Służby Więziennej. Funkcjonariuszka pionu kadrowego przedstawiła ofertę podjęcia nauczania w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, utworzonej w dniu 31 sierpnia 2018 roku przez Ministra Sprawiedliwości na mocy rozporządzenia z dnia 20 lipca 2018 roku (Dz. U. 2018, poz.1461). Uczniom przedstawiono ogólne zasady funkcjonowania polskiego systemu penitencjarnego, przepisy dotyczące wykonania kary pozbawienia wolności i ich realizację w praktyce. Kadra aresztu zaprezentowała młodzieży również praktyczny wymiar osadzenia w izolacji penitencjarnej poprzez umożliwienie obejrzenia miejsc zakwaterowania i zatrudnienia osób pozbawionych wolności oraz miejsc rekreacji i prowadzonych zajęć kulturalno-oświatowych.

Funkcjonariusze pionu penitencjarnego i pionu ochrony grochowskiego aresztu, w podejmowanych tego typu prewencyjno-dydaktycznych inicjatywach, każdorazowo wskazują młodym odbiorcom na zagrożenia wynikające z szeroko rozumianego zjawiska przestępczości i demoralizacji wśród osób nieletnich.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.