Ulicami stolicy przejdzie Orszak Trzech Króli. W całej Polsce odbędzie się ich 800!

Już 6 stycznia ulicami Warszawy oraz ponad 800 miejscowości w Polsce i na świecie przejdzie Orszak Trzech Króli, zapraszając do radosnych, kolędowych obchodów święta Objawienia Pańskiego.

Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do Stajenki, gdzie pokłonią się Nowonarodzonemu Dzieciątku. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „W jasełkach leży!”

Jasełka

Hasło tegorocznego orszaku zwraca uwagę na tradycję przedstawień jasełkowych zapoczątkowanych 800 lat temu przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech, która rozprzestrzeniła się na cały świat i pragnie zachęcać do tworzenia bożonarodzeniowych widowisk. Jednocześnie hasło mówi o Dzieciątku leżącym w jasełkach i wskazuje na żłóbek, dawniej nazywany jasłem, który prosty i ubogi kieruje nasze serca ku potrzebującym. Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca wszystkich do wsparcia modlitewnego i finansowanego jedynego na Litwie Hospicjum dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak, które co roku otacza darmową opieką 400 chorych i ich rodziny.

Challenge Jasełkowy

Organizatorzy zainicjowali Orszakowy Challenge Jasełkowy polegający na przygotowaniu fotografii rodziny w przebraniach jasełkowych (Maryi, Jezusa, Józefa, aniołków, pastuszków, królów) i wstawianiu fotografii na media społecznościowe nominując kolejne osoby. Inicjatywie towarzyszy zbiórka charytatywna na wspomniane Hospicjum na Litwie.

Orszakowi Trzech Króli towarzyszą konkursy. Organizowana jest również akcja pt. List do Dzieciątka Jezus skierowana do dzieci, które zwracają się do Jezusa z intencjami. Szczegółowe informacje na stronie: www.orszak.org.

Setki tysięcy koron i śpiewników

Orszak 2024 odbędzie się w ponad ośmiuset polskich miejscowościach i w wielu poza granicami kraju: m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Francji, Kamerunie, Rwandzie, Republice Demokratycznej Konga oraz w Zambii.

Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów setki tysięcy koron oraz śpiewników kolędowych.

Orszak w Warszawie

Trzej Królowie wraz z licznymi orszakami dwórek i rycerzy wyruszą o 12.00 spod Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tuż przed nimi do warszawskiego Betlejem wyjdą: Maryja Brzemienna, Józef i osiołek, a na swej drodze ominą Gospodę, w której nie było dla Nich miejsca.

Na trasie Orszaku będzie można spotkać diabelskie ordy, przeszkadzające wędrującym w drodze, a także zajrzeć na dwór pełnego złości Króla Heroda.

Mędrcy o godzinie 12:30 dotrą do Stajenki na Placu Zamkowym, przygotowanej przez liczne Zastępy Aniołów. Tam zobaczymy taniec Azjatyckich Smoków, występ pluszowych Afrykańskich Wielbłądów, a także musztrę Legionu Rzymskiego. Ujrzymy kolędowy Pokłon Pasterzy, a następnie uroczysty Pokłon Trzech Królów, którzy złożą Jezusowi dary, złoto, kadzidło i mirrę. Obecni na Placu Zamkowym będą mieli okazję zatańczyć poloneza do melodii kolędy Bóg się rodzi. Po zakończeniu orszaku wszyscy są zaproszeni do wspólnego kolędowania z Rodziną Cudzichów oraz licznymi grupami śpiewaczymi, które będą towarzyszyć Dzieciątku do końca dnia.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.