Uroczystość w Powiatowym Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Mławie

Nadanie imienia ks. Stanisława Jurczuka Powiatowemu Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnemu w Mławie, poświęcenie samochodów do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami to elementy uroczystości, w której wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

– Cieszę się, że placówce nadane zostało imię Człowieka, który był tutaj, działał dla tej społeczności i jest w pamięci ludzi, którzy tutaj mieszkają. Dobrze, żeby pamięć o ks. Stanisławie Jurczuku była pielęgnowana, bo mówi się, że żyjemy dotąd do kiedy się o nas pamięta. Ksiądz Jurczuk działał w Mławie na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dużo osób go znało, działał dla ludzi i pomagał, żeby ten ośrodek powstał właśnie w tym miejscu. Dzięki środkom rządowym samorządy mogą tworzyć nowe miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Coraz więcej powstaje Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych i Środowiskowych Domów Samopomocy, które są bardzo ważne dla mieszkańców – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Następnie odsłonięto i poświęcono tablicę z imieniem patrona ks. Stanisława Jurczuka oraz samochód do przewozu uczestników i pensjonariuszy, które są pod opieką Środowiskowego Domu Samopomocy w Mławie, Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Mławie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mławie. Następnie miały miejsce przemówienia okolicznościowe gospodarzy oraz zaproszonych gości. Zwieńczeniem uroczystości były występy artystyczne.

Wydarzenie było połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. To święto było szczególnie bliskie patronowi – ks. Stanisławowi Jurczukowi. Przez większość swojego życia i kapłańskiej posługi wspierał i pomagał osobom z niepełnosprawnościami. Pragnął, aby uczestniczyły one w życiu publicznym. Organizował dla nich Warszawskie Piesze Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Tworzył ośrodki, domy dziennego pobytu, organizował programy kompleksowej rehabilitacji. Dzięki swojemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy został laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W uroczystości wzięli udział także Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Senator RP Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Anna Żebrowska oraz Starosta Mławski Jerzy Rakowski.

Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Mławie w grudniu 2021 r. otrzymało ponad 927 tys. dofinansowania w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” z Funduszu Solidarnościowego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.