Usiłował dostać się do Polski na sfałszowanym tureckim paszporcie specjalnym

34-letni obywatel Turcji zakończył swoją podróż do Polski na Lotnisku Chopina, po tym jak podczas odprawy paszportowej posłużył się sfałszowanym tureckim paszportem specjalnym, w którym znajdowały się podrobione stemple francuskiej, holenderskiej i belgijskiej kontroli granicznej. Po usłyszeniu zarzutów, mężczyźnie wydano decyzję o odmowie wjazdu na terytorium RP.

Do zdarzenia z udziałem Turka doszło 30 sierpnia po przylocie samolotu ze Stambułu. Podczas odprawy granicznej mężczyzna zadeklarował przyjazd do Polski w celu turystycznym – okazując turecki paszport specjalny, który uprawnia jego właściciela do przebywania w państwach strefy Schengen przez 90 dni bez obowiązku posiadania wizy.

Podczas analizy dokumentu funkcjonariusz stwierdził, że przedstawiony do kontroli dokument podróży jest sfałszowany, dlatego przekierował cudzoziemca na tzw. II linię kontroli granicznej. W toku dalszych czynności ustalono, że strona personalizacyjna paszportu została podrobiona na wzór oryginalnej, podobnie jak odbitki stempli francuskiej, holenderskiej oraz belgijskiej kontroli granicznej zamieszczone na kilku stronach dokumentu.

W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej podstępem wbrew obowiązującym przepisom przez obywatela Turcji, została mu wydana decyzja o odmowie wjazdu na terytorium naszego kraju. Wobec niego wszczęto również postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 13 § 1 kk. w zw. z art. 264 § 2 kk. w zb. z art. 270 § 1 kk. w zw. z art. 11 § 2 kk., do których się przyznał, jednakże skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Oświadczył jedynie w rozmowie z funkcjonariuszami, że turecki paszport kupił za 5 tys. euro.

Obywatel Turcji prawdopodobnie chciał dostać się do Niemiec, bowiem przy mężczyźnie ujawniono nieopłaconą rezerwację hotelową w Warszawie, unieważniony powrotny bilet lotniczy do Stambułu, a dodatkowe ustalenia funkcjonariuszy potwierdziły, że cudzoziemiec wcześniej starał się o uzyskanie niemieckiej wizy, której ostatecznie nie otrzymał.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.