W Przasnyszu pasjoniści świętowali 100-lecia obecności w Polsce

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu 17 czerwca 2023 roku odbyły się obchody 100-lecia obecności Zgromadzenia Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli ojców pasjonistów w Polsce. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski: – Męka Jezusa Chrystusa jest największym i niepojętym dziełem miłości Bożej, a zarazem najlepszym lekarstwem na zło – powiedział w homilii. W uroczystości uczestniczył o. Joachim Rego CP, generał zgromadzenia.

W Przasnyszu zainaugurowano obchody jubileuszu 100-lecia obecności w Polsce Zgromadzenia Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli Zgromadzenia Pasjonistów. Uczestnicy uroczystości: pasjoniści z o. generałem Joachimem Rego CP, prowincjał o. dr Łukasz Andrzejewski CP, biskup płocki Szymon Stułkowski, księża, siostry zakonne, wierni oraz orkiestra – najpierw zgromadzili się w kościele farnym.

O. Wiesław Wiśniewski CP, przełożony domu pasjonistów w Przasnyszu przypomniał, że dokładnie 100 lat temu, z kościoła farnego trzech pierwszych pasjonistów wyruszyło w asyście mieszkańców, aby podjąć życie zakonne w murach zniszczonego działaniami I wojny światowej klasztoru i kościoła świętych Jakuba i Anny.

Za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, pochodzącego z Rostkowa koło Przasnysza i ochrzczonego w kościele farnym, wspólnie modlono się o święte powołania do życia zakonnego i kapłaństwa. Ojcowie, wierni i goście odmówili też modlitwę „Anioł Pański”.

Potem wszyscy procesyjnie dotarli do skweru Pasjonistów Męczenników Obozu Koncentracyjnego w Działdowie (przy furcie klasztornej) – w czasie II wojny światowej w KL Soldau zamęczono 7 pasjonistów z Przasnysza. Aby ich upamiętnić, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej powstała tam okolicznościowa tablica, która została poświęcona.

Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki, przewodniczył bp Szymon Stułkowski: – Gdy Pan Bóg daje komuś krzyż na drogę, to znaczy, że mu błogosławi. Krzyż, to największy znak miłości Boga do człowieka, który na Golgocie człowieka odkupił – powiedział w homilii.

Przypomniał postać i mistyczne dzieło św. Pawła od Krzyża, założyciela Zgromadzenia Pasjonistów. Dzięki niemu Bóg wzbudził nową rodzinę zakonną, głoszącą Chrystusa Ukrzyżowanego. Męka Chrystusa jest „największym i niepojętym dziełem miłości Bożej, a zarazem najlepszym lekarstwem na zło”.

Hierarcha podkreślił też, że w czasie II wojny pasjoniści przeszli „swoją osobistą Drogę Krzyżową”. Wypędzeni z klasztoru „stanęli pod krzyżem Jezusa”. 9 z nich Niemcy zamordowali w Działdowie i Dachau: – Arcybiskup Nowowiejski i sami pasjoniści nie przewidywali, że przyjdzie im złączyć się w cierpieniu z miłości do Chrystusa i Ojczyzny, i w ten sposób potwierdzić swoje powołanie do pójścia za Zbawicielem aż po krzyż, aż po męczeństwo. Męczeństwo to dar, który otrzymują wybrani – powiedział bp Stułkowski.

Zaznaczył też, że w chrzcie św. każdy został zanurzony w śmierć Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie. Zapytał uczestników Eucharystii, czy byliby gotowi oddać życie za kogoś, gdyby przyszedł czas próby, bo Jezus mówi, że „miłość jest największa, kiedy oddajemy życie za kogoś”. Czas próby to „sprawdzian jak potrafię kochać”.

Kaznodzieja zaznaczył również, że w Polsce można w wolności przyjmować wiarę, nic za to nie grozi, ale na świecie rocznie za wiarę w Chrystusa ginie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Podkreślił, że szczególnym towarzyszeniem Jezusowi w Jego męce jest udział w Triduum Paschalnym.

– Każdy, kto świadomie przeżywa ten czas z Jezusem, gdy przyjdzie jego pascha, będzie łatwiej umierał. Może mieć przekonanie, że On wtedy z nim będzie. Skoro my nie zostawiliśmy Jezusa w męce, to On nas też nie zostawi – zaakcentował duchowny.

W czasie Eucharystii było też dziękczynne „Te Deum” oraz słowo podziękowań o. Łukasza Andrzejewskiego CP, przełożonego Prowincji Polskiej pasjonistów. Uczestniczący w uroczystości o. Joachim Rego CP zaznaczył, że jest ona dziękczynieniem za wspaniałe dzieła Boże, które zrealizowali pasjoniści. Czerpią oni z Krzyża Chrystusowego, ich charyzmatem jest pasja Chrystusa, rozważanie i uczestniczenie w tajemnicy Męki Pańskiej.

Przełożony zgromadzenia przypomniał także ofiarę pasjonistów, szczególnie podczas II wojny światowej, ale też w czasach komunistycznych. Życzył zgromadzeniu, aby przez kolejnych 100 lat głosili „dzieło Chrystusa, dzieło największej miłości”.

W czasie jubileuszowej uroczystości, przypadającej we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w poświęconej jej kaplicy duchowni i wierni ponowili (po ponad roku) Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Była to odpowiedź na prośbę bp. Vitalija Kryvytskiego SDB biskupa kijowsko-żytomierskiego w Ukrainie, skierowana do Kościoła w Polsce podczas 395. Zebrania Plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.