Wielkanoc w sierpeckim skansenie

Zwyczaje świąteczne można było poznać podczas imprezy plenerowej zorganizowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Święta Wielkanocne są czasem radości ze zmartwychwstania Chrystusa, ale też powracającej do życia przyrody. Wśród wielu wielkanocnych zwyczajów i obrzędów funkcjonujących w tradycji ludowej do najciekawszych należą te związane z Lanym Poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. W programie wydarzenia „Gry i zabawy wielkanocne” znalazło się wiele atrakcji.

Zwyczaje Lanego Poniedziałku
Symbolem Poniedziałku Wielkanocnego jest woda. Tego dnia każdy, niezależnie od stanu, wieku i płci brał udział w wielkim polewaniu. Dla dziewczyny bycie oblaną oznaczało powodzenie, dlatego niektóre z tych, które nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem, potrafiły same oblewać się wodą, aby nikt się o tym nie dowiedział. Panny, które miały najlepsze powodzenie, czasem były wyciągane z domów i wrzucane do poidła dla koni bądź zanoszone do stawu. Wodą oblewano bezpośrednio z wiader, a także przy pomocy dyngusówek, czyli sikawek, armatek wodnych, które pod ciśnieniem wypuszczały strumień wody.

Tradycje wielkanocne na Mazowszu
Każdy, kto w śmigus-dyngus odwiedził sierpecki skansen, miał okazję poznać zapomniane dziś zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Paschalnych na dawnej wsi dzięki wystawie „Wielkanoc na Mazowszu”. Ożywiły ją pokazy prac wiejskich w izbach chłopskich. Zwiedzający przyglądali się, jak malowano jaja metodą nakładania rozgrzanego wosku, wykonywano papierowe dekoracje izb czy strojono wiosenny „gaik”. Mogli też sprawdzić swoją celność w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych, a także szczęście w biciu pisankami. Na drodze między chałupami czekała też na nich gra w kręga. Dla odważnych w jednej z zagród ustawiona została kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna, zwana też wozawką, na której bujano się na stojąco. Warto było spróbować tej zabawy, bowiem – jak dawniej wierzono – kto w Wielkanoc się na niej „przebuja”, tego przez cały rok głowa nie zaboli.

Maj także pełen atrakcji
W imprezie plenerowej wzięło udział ponad 1600 osób. A już dziś zapraszamy na kolejną wielką imprezę w skansenie. Przed nami długa majówka. Sierpeckie muzeum zaprasza do wspólnego świętowania zarówno 1, jak i 3 maja. Dodatkowo 7 maja odbędzie się również kolejne „Myśliwskie gotowanie na polanie”. Szczegóły wkrótce.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.