Wojewoda wręczył Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Panią Halinę Józefę Karmańską Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczono za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Halina, w marcu 1943 r., wstąpiła do Armii Krajowej na terenie I Obwodu „Radwan” Warszawskiego Okręgu AK. Podczas działalności konspiracyjnej prowadzonej jako łączniczka w Wojskowej Służbie Kobiet posługiwała się pseudonimami „Hala” i „Smętek”. Odbyła przeszkolenie wojskowe i sanitarne w Szpitalu Maltańskim przy ul. Senatorskiej.

W czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcję sanitariuszki w Szpitalu Polowym nr 2 (przy ul. Zagórnej 9 na Czerniakowie), w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego AK) podległym Zgrupowaniu AK „Kryska”. W połowie września 1944 r., po zajęciu szpitala przez Niemców, wraz z rannymi została przewieziona do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie do obozu pracy we Wrocławiu. W czasie ewakuacji Wrocławia dotarła do Świeradowa Zdroju, gdzie została skierowana do pracy przymusowej w administrowanym przez Niemców domu wypoczynkowym. Po zakończeniu działań wojennych w połowie maja 1945 r. wróciła do Warszawy. W 1951 r. ukończyła studia na Wydziale Stomatologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.