Wpadł po raz drugi tym razem na Lotnisku Chopina

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie udaremnili wylot do Kanady mężczyźnie, który podczas odprawy paszportowej posłużył się szwedzkim paszportem należącym do innej osoby.

Mężczyzną podającym się za obywatela Szwecji okazał się 24-letni Somalijczyk, który tuż po godzinie 12.00 zgłosił się do odprawy paszportowej pasażerów na rejs do Toronto, okazując funkcjonariuszowi szwedzki dokument podróży wydany przez władze Szwecji. Podczas sprawdzeń stwierdzono, że wizerunek posiadacza paszportu znacząco odbiega od wizerunku zawartego w dokumencie. Podróżny w rozmowie z funkcjonariuszem przyznał się do posłużenia się dokumentem innej osoby, oświadczył również, że jest obywatelem Somalii przedstawiając dokument potwierdzający ubieganie się o ochronę międzynarodową na terytorium Szwecji.

Z ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej wiadomo, że to kolejna próba nielegalnego przedostania się Somalijczyka za ocean. Poprzednim razem, mężczyzna wykorzystując taką samą metodę tj. „na podobieństwo” usiłował podstępem wylecieć do Toronto z Brukseli. Mężczyzna został zatrzymany, a następnie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Wszczęto wobec niego postępowanie przygotowawcze w sprawie usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom podstępem przy wykorzystaniu podczas kontroli granicznej paszportu należącego do innej osoby (art. 264 § 2 kk. w zb. z art. 275 § 1 kk.) Somalijczyk przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia w sprawie. Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Jeszcze dzisiaj wystąpi z wnioskiem do sądu o umieszczenie mężczyzny w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.