Wpadł z podrobionymi dokumentami

Przylatujący z Paryża Gruzin pomimo posiadania polskiej wizy długoterminowej nie potrafił wiarygodnie przedstawić celu wjazdu do naszego kraju. Podczas prowadzonych z nim czynności służbowych, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa – Modlin ujawnili w jego bagażach podrobiony francuski paszport oraz greckie prawo jazdy.

Mężczyzna przyleciał z Francji w piątek (27 listopada 2020 r.) do kontroli okazał paszport oraz polską wizę długoterminową. Poproszony przez funkcjonariuszy Straży Granicznej o dodatkowe informacje na temat celu wjazdu do Polski nie potrafił w wiarygodny sposób go przedstawić. Oświadczył, że przyjechał do pracy, ale nie potrafił podać miejsca pracy ani nazwy pracodawcy, tylko okazał funkcjonariuszom oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Jednak wskazana w dokumencie firma, nie potwierdziła chęci zatrudnienia Gruzina z uwagi, że nie stawił się wcześniej w wyznaczonym terminie.

Z uwagi na wykorzystanie polskiej wizy długoterminowej w celu niezgodnym z celem jej wydania, cudzoziemiec został zatrzymany (art. 394 ust. 1 i 2 w związku z art. 302 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach).

Podczas dalszych czynności służbowych w bagażu podręcznym zatrzymanego ujawniono dokumenty podrobione na wzór oryginalnych. Paszport wydany przez władze Francji oraz greckie prawo jazdy. Obydwa dokumenty nosiły ślady sfałszowania, zostały w całości wykonane na wzór oryginalnych.

Wobec zatrzymanego Gruzina z urzędu zostało wszczęte postępowanie administracyjne zakończone poprzez wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Cudzoziemcowi przedstawiono też zarzut posiadania podrobionych na wzór oryginalnych dokumentów, a tym samym czynienia przygotowania do posłużenia się tymi dokumentami, jako autentycznymi tj. o popełnienie przestępstwa określonego w art. 270 par. 3 kk. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia oraz skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 par. 1 kpk i dobrowolnie poddał się karze w postaci kary grzywny w wysokości 1500 złotych, podania wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadku zabezpieczonych dowodów rzeczowych bez przeprowadzenia rozprawy sądowej.

Po wykonaniu wszystkich czynności procesowych cudzoziemiec został zwolniony.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.