wtorek, 22 września 2020

Najlepszy strażak 2019 r. na Mazowszu

Odważny, zdeterminowany i zawsze na służbie – taki właśnie jest druh Tomasz Smętkowski z OSP w Ursusie. Zimą ubiegłego roku uratował życie mężczyzny, pod którym załamał się lód. Za swoją postawę otrzymał już tytuł Strażaka Miesiąca Kwietnia 2019. W sobotę, podczas spotkania z cyklu „Pali się” na warszawskim Torwarze odebrał kolejne wyjątkowe wyróżnienie – tytuł Strażaka Roku 2019 Województwa Mazowieckiego.

11 stycznia 2019 r. w gminie Zatory doszło do groźnej sytuacji. Pod mężczyzną, który na Narwi ratował swojego tonącego psa, załamał się lód. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Przebywający w pobliżu Tomasz Smętkowski usłyszał wołanie o pomoc i natychmiast podjął działania ratunkowe. Narażając swoje życie, pomógł mężczyźnie wydostać się na brzeg. Następnie z pomocą teściów zaopiekował się poszkodowanym i ochronił go przed dalszym wychłodzeniem. Tymczasem jego żona Aleksandra wezwała służby ratunkowe i doprowadziła je na miejsce, dzięki czemu akcja przebiegła szybko i sprawnie. Uratowany mężczyzna spędził trzy dni w szpitalu. Interwencja zakończyła się szczęśliwie również dla psa. Pupil poszkodowanego przeżył.

Tomasz Smętkowski od sześciu lat jest strażakiem OSP Ursus. Jest też ratownikiem WOPR. Wyróżnienia w konkursie „Strażak Miesiąca Województwa Mazowieckiego” wręczane są członkom OSP, którzy w przypadkowych sytuacjach wykazują się odwagą, poświęceniem i profesjonalizmem.


Nasi partnerzy