Areszt za napaść na policjanta

Policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego komisariatu w Józefowie zatrzymali podczas domowej interwencji 42-letnią kobietę, która miała zakłócać spokój mieszkańców, poprzez głośne zachowywanie się i hałasowanie. Kobieta podczas interwencji była agresywna i nie stosował się do poleceń mundurowych. Podczas obezwładniania kobiety, jeden z policjantów został zraniony nożem, na szczęście niegroźnie. Pomógł refleks i opanowanie. 42-latka usłyszała już zarzut karny czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd tymczasowo aresztował podejrzaną. Zgodnie z kodeksem karnym za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policyjne interwencje, szczególnie te domowe, gdzie mamy do czynienia z agresją, niejednokrotnie spotęgowaną alkoholem, czy też innymi środkami, nie należą do łatwych. Policjanci muszą wykazać się opanowaniem i stanowczością w sytuacji, kiedy osoba, wobec której interweniują, trzyma w ręku nóż, bądź inne niebezpieczne narzędzie.

Do świadomości podejrzanych dopiero później dociera myśl, że za atak na policjanta grozi wysoka kara do 10 lat pozbawienia wolności, a w sytuacji gdyby jego życie było zagrożone i doznałby trwałego uszczerbku, to nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

W takiej interwencji uczestniczyli józefowscy policjanci, którzy pojechali potwierdzić zgłoszenie o jednej z mieszkanek, która miała zakłócać spokój w miejscu zamieszkania. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zwrócili uwagę 42-letniej kobiecie, że jej zachowanie jest uciążliwe dla pozostałych mieszkańców.

Podczas interwencji jeden z mundurowych został zraniony nożem, trzymanym przez 42-latkę. Skończyło się na rozciętym mundurze i niegroźnym skaleczeniu. Dzięki dobremu refleksowi, uniknął innych urazów. 42-latkę zabrano do komendy, zbadano alkomatem i osadzono w policyjnym areszcie. Kobieta miała prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kiedy wytrzeźwiała, doprowadzono ją do prokuratury. Usłyszała zarzuty czynnej napaści na policjantów i została przesłuchana w charakterze osoby podejrzanej.

Następnie do sądu trafił wniosek prokuratora o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego. Sąd przychylił się do wniosku śledczego i zastosował wobec 42-latki tymczasowy areszt. Kobiecie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że napaść na policjanta jest poważnym przestępstwem, mówi o tym poniższy artykuł kodeksu karnego:

art.223 §1. Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§2. Jeżeli w wyniku czynnej napaści nastąpił skutek w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2do 12.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.