Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 13 cudzoziemców, którzy łamiąc przepisy pobytowe przebywali na terytorium naszego kraju nielegalnie. Kontrole przeprowadzono na terenie woj. mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko – pomorskiego, ogółem kontrolując blisko 100 cudzoziemców.
Kontrole legalności pobytu cudzoziemców, które codziennie podejmują funkcjonariusze naszego oddziału są jednym z najważniejszych ustawowych zadań Straży Granicznej, zmierzające do zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji.
Od początku tego roku funkcjonariusze NwOSG przeprowadzili ponad 4 000 tego typu kontroli, w wyniku których ujawnili ponad 1 200 nielegalnych cudzoziemców z czego 900 z nich zostało zatrzymanych.
Tylko wczoraj efektem działań kontrolnych funkcjonariuszy z placówek Straży Granicznej z Bydgoszczy, Łodzi, Radomia, Warszawy, Warszawa-Modlin oraz Wydziału ds. Cudzoziemców NwOSG było skontrolowanie około 100 obcokrajowców i zatrzymanie 13, którzy złamali przepisy ustawy o cudzoziemcach. Kontrole przeprowadzono na terenie Warszawy, Płocka, Legionowa, Łodzi oraz urzędów wojewódzkich i portów lotniczych.
Ujawnieni cudzoziemcy to obywatele Gruzji, Turcji, Mauritiusu, Turkmenistanu, Indii, Uzbekistanu, Białorusi oraz Kirgistanu. Większość z nich nie posiadała dokumentu pobytowego, nie opuściła terytorium RP po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytowego lub nie wykonała postanowień decyzji o zobowiązaniu do powrotu. W dwóch przypadkach funkcjonariusze ustalili, że cel wjazdu i pobytu cudzoziemców w naszym kraju był niezgodny z tym jaki deklarowali podczas przekraczania polskiej granicy, następnie po wjeździe do Polski w jednym z urzędów wojewódzkich zeznali nieprawdę podczas ubiegania się o pobyt czasowy i pracę. Dodatkowo czworo z ujawnionych cudzoziemców poza nielegalnym statusem pobytowym dokonało przekroczenia granicy wbrew przepisom z Niemiec i Czech do Polski.
Wobec wszystkich wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do opuszczenia terytorium RP, które w sześciu przypadkach zakończyły się wydaniem stosownych decyzji powrotowych z jednoczesnym uwzględnieniem zakazu ponownego wjazdu do naszego kraju i innych państw strefy Schengen na okres obejmujący od 6 miesięcy do 3 lat.