Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, większe wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a także zmniejszenie zużycia energii w placówce – to główne cele projektu, który zrealizuje Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Termomodernizacja budynku będzie możliwa dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego o dofinansowaniu inwestycji w ramach programu regionalnego. Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 4 mln zł. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk i dyrektor szpitala Grzegorz Krycki.
Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. W przypadku szpitali takie działania wpływają nie tylko na ograniczenie kosztów funkcjonowania placówek, ale również poprawę warunków leczenia pacjentów.
Dla pacjentów i dla środowiska
Dzięki dofinansowaniu z programu regionalnego wymienione zostanie 750 okien i siedmioro drzwi. Fundusze europejskie zostaną przeznaczone na modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – zostaną zamontowane kolektory słoneczne. W budynku wymienione zostaną 242 grzejniki wraz z zainstalowaniem zaworów termostatycznych. W szpitalu zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne oraz nowe oświetlenie. Projekt zakłada również ocieplenie stropodachu oraz ścian piwnic, aby zminimalizować utratę ciepła.
Efekty i korzyści
Po zrealizowaniu tej inwestycji szpital zaoszczędzi na kosztach związanych z ogrzewaniem i eksploatacją, poprawi się jakość powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, a także warunki leczenia pacjentów i pracy zatrudnionych w placówce pracowników.
Tytuł projektu: Poprawa efektywności energetycznej w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie
Beneficjent: Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie
Całkowita wartość projektu: 6 019 750,38 zł
Kwota dofinansowania: 3 915 284,80 zł
Działanie: 12.1 REACT – EU dla termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na Mazowszu