Giżyce: Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Wieś Giżyce położona na ziemi sochaczewskiej była przed wiekami siedzibą możnej i zasłużonej rodziny Giżyckich herbu Gozdawa, która wydała wielu wielce zasłużonych mężów życia publicznego w Polsce. Pierwszy kościół zbudowany przed XV wiekiem, był drewniany, kryty słomą i oddalony od dzisiejszego o kilkaset metrów.

Obecny kościół murowany w stylu gotyckim pod wezwaniem św. Piotra i Pawła został wybudowany dzięki staraniom i ofiarności biskupa płockiego Pawła Giżyckiego (1439-1463). Tenże biskup bezpośrednio po objęciu diecezji w 1439 roku, w rodzinnej wsi wystawił murowany pałac i przy istniejącym już kościele erygował parafię.

Późniejsze pokolenia Giżyckich zaniedbały niestety świątynię w rodzinnej miejscowości. Z dawnych wieków zachowała się jedynie treść dokumentu powizytacyjnego z 1603 roku biskupa Wawrzyńca Goślickiego, z którego wynika, że kościół w Giżycach był bardzo zaniedbany. Właścicielem wsi i człowiekiem odpowiedzialnym za stan kościoła był wówczas Piotr Giżycki. Uposażenie kościoła było skromne, jedynie 3,5 łanu roli w Giżycach i dziesięciny z tej samej wsi. Z tego też dokumentu dowiadujemy się o istnieniu przy parafii mansjonarzy, a także o tym, że w okresie reformacji świątynia przez jakiś czas znajdowała się w rękach innowierców.

Świątynia została wzniesiona z czerwonej cegły na planie wydłużonego prostokąta. Od wschodu znajduje się nieco niższa zakrystia szerokości korpusu, od zachodu zaś kruchta. W 1849 roku przeprowadzony został gruntowny remont świątyni, w trakcie którego powstała wspomniana kruchta, a także zmieniono otwory okienne. W 1915 roku w czasie działań wojennych kościół został poważnie uszkodzony. Odnowiono go dopiero pod koniec lat dwudziestych. Niestety w okresie II wojny światowej uległ ponownie dewastacji, gdyż przeznaczony został przez Niemców na stajnię dla koni. Wówczas uległa zniszczeniu piękna marmurowa posadzka.

Od trzech stuleci w giżyckiej świątyni w neobarkowym, złoconym ołtarzu głównym pochodzącym z połowy XIX wieku odbiera cześć obraz Matki bożej z Dzieciątkiem zwany Matką Boską Giżycką. Jest to dzieło nieznanego malarza pochodzące z XVi lub XVII wieku. Obraz stanowi stosunkowo wierną kopię słynnego wizerunku Maryjnego, którego oryginał znajduje się w Rzymie w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), nosi nazwę Matki Bożej Śnieżnej Salus Populi Romani) i pochodzi z IV wieku. Rzymianie przypisują swoje ocalenie przed zniszczeniem Matce Bożej i czczą ją jako Matkę Bożą Zwycięską oraz patronkę miasta. Do Polski obraz sprowadził w XVI wieku zakon jezuitów. W Giżycach natomiast obraz znalazł się również w XVI wieku. W szczególny sposób zasłynął łaskami w następnym stuleciu, kiedy Polska przechodziła przemiany społeczne i religijne. Miejscowa ludność gromadziła się na modlitwie i za przyczyną Matki Bożej dostępowała wielu łask.

Ołtarz główny, neobarkowy z XIX wieku posiada po bokach rzeźby św. Piotra i Pawła, św. Jana Nepomucena i nieznanego świętego. W bocznym ołtarzu znajduje się obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego z Matką Boską Bolesną i św. Janem Ewangelistą. Na ścianach świątyni dojrzeć możemy tablice poświęcone dóbr Ruszki i Giżyce, którymi od 1872 roku była rodzina Suskich. Można tu więc odnaleźć tablicę poświęconą Piotrowi Feliksowi Suskiemu (18 maja 1818 – 18 stycznia 1892). Sami właściciele spoczywają w murowanej kaplicy grobowej, którą zbudowano dla nich w 1897 roku na miejscowym cmentarzu, według projektu Konstantego Wojciechowskiego.

Obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami o imionach: Maryja, Piotr i Paweł, a tuż przy ogrodzeniu kościelnym stoi pomnik poświęcony ks. Janowi Szczepańskiemu, proboszczowi parafii, uwięzionemu i zamordowanemu przez Niemców w obozie zagłady w Buchenwaldzie.

Obecnie parafia obejmuje 10 wsi. Mają one przeważnie nazwy od imion dzieci dziedziców, którymi byli Suscy tzn.: Helenów, Henryków, Janów albo Piotrów. Giżyce do 1992 roku należały do dekanatu brzozowskiego, z siedzibą w Iłowie, gdzie rezydował dziekan. Do tego dekanatu przynależały także parafie w Kamionie, Młodzieszynie, Rybnie, Kocierzewie i Kiernozi. Wraz z utworzeniem diecezji łowickiej trzy pierwsze znalazły się w dekanacie sochaczewskim.. Dzisiaj parafia Giżyce należy do dekanatu Sochaczew – Boryszew, gdzie rezyduje Dziekan.

Msze Święte:
Niedziela: 7:30, 10:00, 12:00
Dni Powszednie: Środa – Piątek: 17:00
Sobota: 17:00, 18:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.