Gruzini zatrzymani na gorącym uczynku

Wczoraj (2.04) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy podczas kontroli dokumentów w check-in na rejs do Paryża posłużyli się przerobionymi paszportami. Co więcej, w dokumentach ujawniono komplet podrobionych stempli słowackiej i węgierskiej kontroli granicznej.

Do zdarzenia doszło minionej niedzieli, podczas rutynowej kontroli legalności pobytu, podjętej wobec cudzoziemców odlatujących do Paryża. Zatrzymani mężczyźni to dwaj obywatele Gruzji, którzy docelowo planowali podróż przez Paryż do Meksyku.

Cudzoziemcy podczas kontroli legitymowali się ukraińskimi paszportami, w których wymieniono strony personalizacyjne. Ponadto, podczas weryfikacji dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w nich szereg sfałszowanych odbitek stempli kontroli granicznej – w pierwszym były to dwa słowackie i jeden węgierski, w drugim – jeden słowacki.

W trakcie dalszych czynności z cudzoziemcami, funkcjonariusze znaleźli w bagażu oryginalny gruziński paszport należący do jednego z mężczyzn. Drugi z cudzoziemców oświadczył, że również posiada swój oryginalny gruziński paszport, który zostanie doręczony przez znajomą obywatelkę Ukrainy.
Podczas analizy dostarczonego dokumentu funkcjonariusze odkryli, że w dokumencie zamieszczone są kolejne dwa podrobione stemple, tym razem – węgierskiej i polskiej kontroli granicznej.

Wobec Gruzinów wszczęto postępowania przygotowawcze o czyn z art. 13 § 1 kk. w zw. z art. 264 § 2 kk. w zb. z art. 270 1 § kk. w zb. z art. 11 § 2 kk. tj. usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom podstępem, na podstawie sfałszowanych dokumentów. Pierwszy z zatrzymanych przyznał się do zarzutów, lecz odmówił składania wyjaśnień. Czynności wobec drugiego z Gruzinów będą kontynuowane dzisiaj. Mężczyznom grozi do 3 lat pozbawienia wolności lub wysoka kara grzywny, na poczet której funkcjonariusze zabezpieczyli 2 tys. dolarów amerykańskich ujawnionych przy jednym z cudzoziemców.

Wobec mężczyzn zostaną także wszczęte postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania ich do powrotu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.