Jasieniec: Kościół Zesłania Ducha Świętego

W historii jasienieckiego kościoła wymieniana jest data – 1208 rok. XV-wieczne dokumenty poświadczają donacje i patronaty okolicznych rodów. Protokół powizytacyjny biskupa Wawrzyńca Gorlickiego z 1603 r. wymienia kościół parafialny pw. Zesłania Ducha św. Była to modrzewiowa świątynia w dobrym stanie. Ufundowana została pewnie w wieku XII. Należała do dekanatu grójeckiego. Jasieniec był ośrodkiem rozległej parafii o około 30 wsiach. Plebania była bogato uposażona w role, łąki i liczne dziesięciny. Już przed 1555 r. istniała odrębnie ufundowana altaria, którą stworzyli patroni – Oczesalscy i Warpążowie.

Obecny kościół zbudowano w latach 1740-1747 przez gen. wojsk polskich, kasztelana ciechanowskiego Władysława Grzegorzewskiego, według projektu architekta Jakuba Fontany. Reprezentuje świątynię trójnawową z galeriami ponad nawami, z prezbiterium, transeptem i chórem muzycznym. Ołtarz główny z czarnego marmuru ze stiukowym zwieńczeniem w formie glorii zawiera myśl teologiczną zilustrowaną obrazem Zesłania Ducha Świętego. Dzieło dobrego pędzla prezentuje Maryję w otoczeniu apostołów, na których spoczywają ognie Ducha św. Obok kontrastują swą bielą figury patronów Polski: św. Stanisława Biskupa i św. Wojciecha.

W nawach bocznych wnęki arkad wyznaczają płytkie kaplice z ołtarzami. W tych XIX – wiecznych strukturach umieszczono wizerunek patrona parafii, późnogotycki krucyfiks i XVII – wieczny obraz Matki Bożej Bolesnej. Inny obraz Pokłon Trzech Króli, szkoły niderlandzkiej (prawdopodobnie z 1530 r.) jest obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Późnobarokowej chrzcielnicy i konfesjonałom oraz klasycystycznemu prospektowi organowemu dodaje splendoru przepiękna ambona, wmurowana w strukturę filaru i gzymsu. Wyróżnia się ona płynnym kształtowaniem gzymsów gondoli i baldachimu z figurą Archanioła Michała. Zachował się portret fundatora z ok. 1735 r., dwa konfesjonały z 1772 r.

Przed kościołem na cokole posąg św. Rocha z 1737 r. Najstarsze księgi metrykalne z 1629 r. Kronika parafialna od 1908 r.

Msze Święte:
Niedziela:
8.00, 9.30, 12.00, 17.00
Dni Powszednie: 7.00, 17.00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.