Majowe przy kapliczkach. Warszawiacy modlą się w kilkunastu takich miejscach

W majowe wieczory spod krzyży podwórkowych i kapliczek przydrożnych słychać Litanię Loretańską. W stolicy jest kilkanaście takich miejsc.

Przy co najmniej dwóch kapliczkach modlitwa będzie odbywała się codziennie. Dotyczy to parafii Matki Bożej Różańcowej na Bródnie i św. Maksymiliana Kolbego na Mokotowie. W pierwszym miejscu sąsiedzi będą się spotykać o godz. 20 przy kapliczce Matki Bożej Róży Duchownej przy ul. Syrokomli, blisko ul. Wysockiego, prosząc Boga w intencji dzieci i młodzieży. Drugim miejscem jest teren Torów Wyścigów Konnych Służewiec, gdzie o godz. 19 przy kapliczce z 1926 r. nieopodal stawu spotykają się emerytowani i obecni trenerzy, dżokeje, jeźdźcy oraz stajenni.

Majowe w terenie, każdego czwartku w innym miejscu, organizuje też parafia Św. Trójcy na Solcu. Odbywające się tu od ponad 20 lat nabożeństwa to montaż modlitewno-poetycki, czasami z podkładem muzycznym, bazujący na mniej popularnych litaniach i tradycyjnych pieśniach. Ostatnie nabożeństwo co roku ma charakter patriotyczny, gdyż odbywa się w miejscu pamięci narodowej przy murze straceń przy kościele.

Bogata w kapliczki Praga też będzie modlić się wieczorami na dworze. W parafii MB z Lourdes plan spotkań będzie podawany na bieżąco. W najbliższy wtorek 2 maja majowe odbędzie się przed kapliczką przy ul. Wileńskiej 18, a w czwartek 4 maja przy ul. Szwedzkiej 11.

Modlić będzie się także Ochota. W parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu w niedziele po wieczornej Mszy św. parafianie będą czcić Maryję przy kapliczkach parafialnych. Za każdym razem w innym miejscu. W najbliższą niedzielę 7 maja spotkają się przy kapliczce przed kościołem.

Takie nabożeństwa organizowane są również oddolnie przez świeckich. Na majowe nabożeństwa na Krakowskim Przedmieściu od 2018 roku w środy o 18.00 zaprasza Dawid Gospodarek, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wspólne śpiewanie to nie tylko duchowe przeżycie i piękna tradycja, ale również nasze dziedzictwo kulturowe. Mocno tego doświadczyłem, gdy organizowałem kiedyś podobne spotkania śpiewacze w Krakowie i przychodziły na nie również osoby niewierzące – mówił.

Nabożeństwa majowe odprawiane będą także przy kapliczkach parafii św. Karola Boromeusza w Wawrze. Modlitwa odbędzie się w wyznaczonych miejscach o godz. 20.00. W pierwszym tygodniu maja będą to: 3 maja – ul. Poprawna 120/124, 5 maja – róg ulicy Zabielskiej i ul. Papierowej.

Jak co roku na plenerowe nabożeństwa majowe zaprasza też parafia na Nadwiślu. W pierwszych dniach maja parafianie spotkają się: 1 maja o godz. 20.30 przy kapliczce MB Częstochowskiej, przy skrzyżowaniu Wału Miedzeszyńskiego i Przewodowej, 3 maja o godz. 20.30 przy kapliczce MB Łaskawej na Wale Miedzeszyńskim, w rejonie ul Ogórkowej, 5 maja o godz. 20.30 przy kapliczce MB Fatimskiej przy ul Sitowie, a 8 maja o godz. 20.00 przy krzyżu przy ul. Kminkowej. Szczegółowy harmonogram jest umieszczony na stronie parafii.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.