Pięć nowych ambulansów w warszawskim pogotowiu

Samorząd województwa mazowieckiego po raz kolejny doposażył warszawską stację pogotowia SPZOZ „Meditrans”. Po ulicach stolicy jeździć będzie kolejnych 5 nowoczesnych ambulansów. Trzy z nich zostały zakupione w ramach unijnego programu covidowego samorządu Mazowsza, a zakup dwóch kolejnych to zwycięski projekt w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Dziś z udziałem członkini zarządu województwa Elżbiety Lanc oraz radnych województwa Katarzyny Bornowskiej i Konrada Wojnarowskiego odbyło się uroczyste oddanie pojazdów do użytku.

Jak mówi członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, nowe ambulanse są kolejnym etapem unowocześniania taboru warszawskiego pogotowia. – Jak widać, wspieramy stacje pogotowia i placówki medyczne na różne sposoby i z różnych źródeł. Z jednej strony duży unijny projekt covidowy, dzięki któremu mogliśmy skierować część środków z naszego programu operacyjnego na walkę z koronawirusem, a z drugiej środki, o których decydują mieszkańcy województwa w ramach BOM.

Trzy pojazdy zostały zakupione w ramach unijnego programu covidowego. To samochody sanitarne typu C marki mercedes sprinter 317. Wartość jednego takiego pojazdu wraz z wyposażeniem to ponad 613 tys. zł. Ambulanse wyposażono w potrzebny sprzęt medyczny: elektryczne nosze samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kardiologiczne czy kapnograf.

W ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostały natomiast kupione pojazdy marki volkswagen crafter. To ambulans typu B o wartości ponad 596 tys. zł oraz ambulans typu C warty ponad 503 tys. zł. Te pojazdy także wyposażono w najpotrzebniejszy ratownikom sprzęt medyczny. Umożliwiają przewiezienie 4 pacjentów w pozycji siedzącej bądź jednego w pozycji leżącej.

– Dziękuję ratownikom za ich pracę, za zaufanie i zgłaszane potrzeby. Jako radni chcemy być pomocni i liczymy na dalszą dobrą współpracę z warszawskim pogotowiem – powiedziała radna województwa Katarzyna Bornowska.

Do warszawskiego „Meditransu” trafiło także 60 szt. dezynfektorów, których zakup również był możliwy dzięki projektowi covidowemu. Umożliwiają one prowadzenie dezynfekcji wnętrza ambulansu w obecności członków zespołu ratowniczego.

– Wyposażenie w karetki i sprzęt to bardzo cenne wsparcie dla ratowników. Przełoży się także na większe bezpieczeństwo pacjentów z Warszawy i okolic, gdzie będą służyły nowe pojazdy – mówił Konrad Wojnarowski, radny województwa.

– Samorząd systematycznie kupuje nam nowe ambulanse. Teraz na 80 ambulansów, aż 54 to nowe karetki, z których najstarsza ma zaledwie dwa lata – mówi Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” w Warszawie. – Do ratowania zdrowia i życia niezbędny jest zarówno najnowocześniejszy sprzęt jak i bardzo dobrze wyszkoleni ratownicy medyczni i lekarze. Trzeba podkreślić, że nowe ambulanse są bezcenne nie tylko dla pacjentów, którzy potrzebują naszej pomocy, ale i dla członków zespołów ratownictwa medycznego, bo praca w nowoczesnych ambulansach jest o wiele bardziej komfortowa.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.