Uroczystości przed Aresztem Śledczym na Białołęce

41 lat temu na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Tradycyjnie w hołdzie Osobom Internowanym zostały złożone kwiaty przed tablicą na murze Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce.

W latach osiemdziesiątych, po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, areszt śledczy na warszawskiej Białołęce stał się największym ośrodkiem internowanych dla najważniejszych działaczy i przywódców ,,Solidarności”. W latach 1981-1982 na terenie jednostki przebywało ok. 600 działaczy podziemia. W dniu 13 grudnia 2011 roku z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w celu oddania hołdu internowanym na murze Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce została umieszczona tablica upamiętniająca Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych. Pomysłodawcą i fundatorem tablicy było Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Najważniejsi z zatrzymanych przebywali w pawilonie IV: m. in. Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jan Lityński, Henryk Wujec, Władysław Bartoszewski, Jarosław Guzy, Jan Dworak, Andrzej Gwiazda, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski i wielu innych.

W dniu 11 grudnia br. na tę okoliczność kwiaty zostały złożone przez delegację aresztu reprezentowaną m.in. przez mjr. Grzegorza Milczarczyk i kpt. Marcina Banasia – zastępców dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce. Po oficjalnych uroczystościach nastąpił VIII Białołęcki Bieg Wolności.

Opracowanie i zdjęcia: kpr. Olga Żebrowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.