Pilawa: Kościół Matki Bożej Kodeńskiej

Parafia Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie erygowana została w 1981 r. Murowany kościół wybudowany został w latach 1979-1981 staraniem proboszcza parafii św. Józefa w Trąbkach ks. Franciszka Geniusza. Styl kościoła jest nowoczesny, fasada dekorowana metodą sgraffito przedstawia Matkę Bożą Kodeńską i dwa anioły. Wnętrze budynku podzielone jest dwoma parami filarów na trzy nawy oraz prezbiterium. Stół ołtarzowy, nadstawy oraz obudowa ołtarzy wyłożone są marmurem. Chór muzyczny z organami nad wejściem głównym wspiera się na dwóch filarach. W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony.

W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, obok tablice z zawieszonymi wotami. W lewym ołtarzu bocznym wisi obraz Jezusa Miłosiernego, pod nim obraz św. Siostry Faustyny oraz jej relikwie. Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się kaplica bł. Jana Pawła II z obrazem Papieża. W kaplicy znajduje się także figura Madonny z Fatimy oraz Maryi Niepokalanej. W kościele zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej w formie płaskorzeźb w drewnie lipowym. W dwunastu oknach umieszczone są witraże. Ich tematyka obejmuje: strona lewa: Boże Miłosierdzie, św. O. Pio, Boże Narodzenie, św. Józef, św. Piotr, kłosy- symbol Chleba Eucharystycznego; strona prawa: Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński, św. O. Kolbe, śmierć Pana Jezusa, św. Antoni, św. Paweł, winogrona- symbol Krwi Pańskiej. W nawach ustawiono 44 dębowe ławki, 6 konfesjonałów i 4 klęczniki.

Ponadto w kościele znajdują się: figura św. Antoniego Padewskiego, obrazy Jana Pawła II i Benedykta XVI, dwie tablice poświęcone żołnierzom AK i mieszkańcom Pilawy poległym w czasie II wojny światowej. W nawie głównej zawieszone są dwa duże żyrandole-pająki, a w nawach bocznych po 6 mniejszych. W kruchcie mieszczą się: krucyfiks, list z osobistym błogosławieństwem papieża Jana Pawła II skierowany do parafian i obraz Czarnej Madonny oraz tablica pamiątkowa poświęcona budowniczemu kościoła.

Msze święte:
Niedziela: 7.00; 8.30; 10.30; 12.00; 17.00
Dni Powszednie: 7.00; 18.00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.