Pojezierze Gostynińskie. Helena w kąpieli, Kloss na urlopie

Atrakcyjne położenie Łącka i całej gminy w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym zachęcają do weekendowych wyjazdów w tę malowniczą okolicę. W otoczeniu lasów, wzniesień i krystalicznie czystych jezior przebiega mnóstwo szlaków turystycznych. A świadomość, że to właśnie tutaj pojedynkowali się Michał Wołodyjowski i Bohun w superprodukcji Ogniem i mieczem, a piękna Helena – Izabella Scorupco – zażywała kąpieli w tutejszym jeziorze, tylko dodaje atrakcyjności tej okolicy.

Jeziora, konie i Zanussi
Pojezierze Łąckie kusi naturalnym, nieskalanym przemysłowo środowiskiem: blisko połowa powierzchni gminy to obszary leśne. To wszystko sprawia, że do Łącka i okolic od dawna zaglądają ekipy filmowe. W słynnym Stadzie Ogierów – od którego zresztą przewodnicy radzą rozpocząć zwiedzanie miasteczka – Krzysztof Zanussi kręcił sceny do filmu Cwał z Mają Komorowską w roli głównej.

Fabuła filmu nawiązuje do pasji Idalii – głównej bohaterki – do jazdy konnej. Idalia wszczepia dorastającemu Hubertowi nienawiść do bolszewizmu i miłość do koni. (W stadninie można zresztą do dzisiaj korzystać z usług instruktora jazdy konnej).

Porucznik Kloss na urlopie
Ekipy filmowe przyciągał także do Łącka urokliwy neorenesansowy pałac z końca XIX wieku zbudowany na zamówienie Mikołaja Fuhrmana. Można zobaczyć go w filmie przygodowym z 1960 roku Szatan z siódmej klasy, w którym debiutowała młodziutka Pola Raksa. Pałac wraz z otaczającym parkiem stanowi ważną część intrygującej fabuły związanej z okresem napoleońskim. Kilka lat później gościł w nim porucznik Kloss, czyli Stanisław Mikulski, przy okazji realizowania odcinków „Żelazny krzyż” i „Podwójny nelson” serialu Stawka większa niż życie. W tym drugim porucznik Kloss przyjeżdża na urlop do Liska-Zdroju, a tak naprawdę stara się chronić alianckiego szpiega.

Do dóbr dworskich należała także kaplica św. Huberta położona nad Jeziorem Łąckim Dużym, która była plenerem w filmie Jerzego Hoffmana Ogniem i mieczem. To właśnie w jej najbliższym otoczeniu pojedynkowali się Michał Wołodyjowski i Bohun (Zbigniew Zamachowski i Aleksander Domogarow). Dziś ten filmowy wątek wykorzystują gospodarze zamku w pobliskim Gostyninie, organizując pokazowe pojedynki Bohuna z Wołodyjowskim.

Uroki Jeziora Łąckiego Dużego – i nie tylko jego – podziwiać można także w scenie kąpieli pięknej Heleny Kurcewiczówny. Spacer nad brzegiem Jeziora Łąckiego przewodnicy polecają szczególnie zakochanym parom.

Śladami Daleko od szosy
Nad jeziorem i w jego najbliższej okolicy można także pojeździć rowerem. Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego oznakowało aż 540 kilometrów tras rowerowych biegnących zarówno przez gminę, jak i całe pojezierze. Jeden z malowniczych szlaków wiedzie z Matyldowa do Nowych Ciechomic. Ale jak wiedzie!

Szlak prowadzi pomiędzy malowniczo położonymi jeziorami Zdworskim, Łąckim Dużym i Małym, Ciechomickim i Górskim. Godny polecenia jest również szlak rowerowy wokół jeziora Soczewka. To właśnie tutaj, nad brzegiem urokliwie położonego jeziora Leszek Górecki, główny bohater kultowego serialu Daleko od szosy, próbował zauroczyć studentkę Anię.