Policjanci przekazali pluszaki dla dzieci

Dzięki porozumieniu Komendy Stołecznej Policji i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej do dzieci z rodzin objętych procedurą „Niebieskiej Karty” trafiają pluszowe misie. Na terenie powiatu grodziskiego kilkanaście maskotek zostało przekazanych przez policjantów do Centrum Usług Społecznych w Żabiej Woli. Pracownicy wykorzystają je podczas działań na terenie gminy, które często wykonywane są we współpracy z dzielnicowymi. Mamy nadzieję, że pluszaki przyczynią się do przywrócenia osobom małoletnim poczucia bezpieczeństwa i zachęcą do szukania pomocy w instytucjach do tego powołanych.

W ramach wspólnego programu stołecznej Policji i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej możliwe jest obdarowywanie najmłodszych maskotkami, które mają głównie funkcję terapeutyczną. Pluszowe misie są często przekazywane do instytucji, które mają bezpośredni kontakt z rodzinami objętymi procedurą „Niebieskiej Karty”. Kilkanaście takich pluszaków w ostatnim czasie trafiło do Centrum Usług Społecznych w Żabiej Woli. Grodziscy policjanci podczas ich przekazywania przeprowadzili rozmowy z pracownikami, którzy realizują te trudne działania na terenie gminy.

Mamy nadzieję, że zabawki, które trafią do dzieci pozwolą przynajmniej na chwilę zniwelować ich stres oraz zachęcić do mówienia o problemie i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań. Może dzięki nim również opiekunowie uświadomią sobie, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa dzieci w środowisku rodzinnym.

Przypominamy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem i jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Ofiarami przemocy są głównie kobiety i dzieci. Osoby krzywdzone bardzo często boją się sprawców lub wstydzą mówić o problemach we własnej rodzinie. Dlatego tak ważne jest, aby znalazły się wokół nich osoby, które w porę zauważą potrzebę udzielenia im wsparcia i przekażą swoje spostrzeżenia do instytucji pomocowych.

Policjanci w ramach swoich czynności zatrzymują sprawców przemocy domowej, a osoby potrzebujące kierują do instytucji, które mogą udzielić im pomocy w różnej formie. W zakresie procedury „Niebieska Karta” współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami oświatowymi, opiekuńczo-wychowawczymi i organizacjami pozarządowymi.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie lub wiesz o osobie, która jest jej ofiarą nie zwlekaj z informacją, szukaj pomocy. Możesz przyjść lub zatelefonować do najbliższej jednostki Policji lub dzielnicowego. Gdy widzisz zagrożenie i potrzebna jest natychmiastowa interwencja – kontaktuj się telefonując pod numer alarmowy 112.

asp. sztab. Katarzyna Zych

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.