Pułtusk: Kościół Miłosierdzia Bożego

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego została erygowana dekretem z dn. 14 września 1992 r. przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego; dekret wszedł w życie dn. 20 września 1992 r. Nową parafię wydzielono z parafii pw. św. Józefa w Pułtusku i jej terytorium objęto dzielnicę miasta Popławy oraz wioski: Borsuki Nowe, Borsuki Kolonia, Grabówiec, Łęcina, Ponikiew i Pawłówek.

Kaplicę, która spełniała rolę ośrodka duszpasterskiego, wybudował w stanie surowym ks. Stanisław Czyż, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Pułtusku, z której została utworzona parafia na Popławach. Ks. Tadeusz Roman Kowalczyk, pierwszy proboszcz parafii, dokończył budowy kaplicy i przystosował ją do celów liturgicznych, a także wybudował przy niej plebanię.

Wiosną 1999 r. rozpoczęto budowę świątyni według projektu warszawskich architektów: Danuty Rzewuskiej-Krupińskiej i Tadeusza Krupińskiego. Prace budowlane prowadziła firma Wald-Glob Jada Radeckiego z Pułtuska. Kamień węgielny, umieszczony przy wejściu do kościoła, został poświęcony przez św. Jana Pawła II w czasie wizyty w Płocku w 1991 r. Kościół ma trzy nawy, rozdzielone słupami, nawy boczne są niższe od głównej, posiada podziemie i łącznie 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni Od frontu wieża, pełniąca także funkcję dzwonnicy. Świątynia pw. Miłosierdzia Bożego została konsekrowana 29 listopada 2009 r. przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Dekretem z dn. 27 listopada 2009 r. ten sam biskup nadał jej tytuł Miłosierdzia Bożego.

Z okazji 25. rocznicy powstania wspólnoty w 2017 r. parafianie ufundowali elektroniczne organy. W prezbiterium znajduje się kopia obrazu Miłosierdzia Bożego Eugeniusza Kazimirowskiego, wpisana w krzyż, na którego ramionach wyryto słowa modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego.

W 2012 r. przy parafii rozpoczęło działalność Niepubliczne Katolickie Przedszkole „Faustynka”.

Msze Święte:
Niedziela:
08:00, 09:30, 11:30, 16:00
Dni powszednie: 07:00, 17:15, 18:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.