Skontrolowali kierowców świadczących usługi przewozu osób na terenie Warszawy

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie we współdziałaniu z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz przedstawicielem Urzędu m. st. Warszawy skontrolowali kierowców świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Jej efektem było zatrzymanie czterech cudzoziemców, którzy złamali przepisy pobytowe w naszym kraju.

Wczorajsze kontrole przeprowadzono na terenie warszawskich dworców – centralnego i zachodniego. W wyniku podjętej kontroli legalności pobytu zatrzymano czterech mężczyzn – trzech obywateli Gruzji oraz jednego obywatela Tadżykistanu. Cudzoziemcy na co dzień trudnili się przewozem osób poprzez wykorzystanie jednej z popularnych aplikacji mobilnych. Pierwszy z Gruzinów poszukiwany był przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia Łódź w celu zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego aresztu śledczego celem odbycia zastępczej kary 10 dni aresztu. Ponadto mężczyzna przekroczył granicę państwową wbrew przepisom, podróżując z Francji autobusem. Po uiszczeniu kary grzywny oraz wydaniu decyzji zobowiązującej do powrotu został zwolniony.

Kolejny z Gruzinów figurował w systemach jako osoba niepożądania w naszym kraju z uwagi na dwuletni zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen, mimo to wymienił paszport i od strony Słowacji wjechał ponownie do Polski. Cudzoziemiec za pobyt na terytorium RP bez tytułu prawnego został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Dzisiaj wobec mężczyzny zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Trzeci z Gruzinów przyjechał do Polski legalnie na podstawie paszportu biometrycznego w ramach ruchu bezwizowego. W trakcie wizyty w Polsce cudzoziemiec ani razu nie podjął próby zalegalizowania swojego pobytu na terytorium RP, a po jego upływie nie opuścił naszego kraju, podjął za to nielegalną pracę w charakterze kierowcy. Komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie wydał wobec mężczyzny decyzję o zobowiązaniu do powrotu w terminie 15 dni dobrowolnego wyjazdu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen na okres 1 roku.

Z kolei obywatel Tadżykistanu został skontrolowany na terenie Dworca Zachodniego. Podczas legitymowania cudzoziemca okazało się, że dane mężczyzny figurują w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany. Oprócz tego ustalono, że mężczyzna rok temu był skazany wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa dotyczącego pomocnictwa w przekraczaniu granicy innym cudzoziemcom.

Dzisiaj planowane są czynności administracyjne w związku z umieszczeniem Tadżyka w Areszcie dla Cudzoziemców w Przemyślu do czasu wykonania jego deportacji z terytorium Polski.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.