Skontrolowali kierowców świadczących usługi przewozu osób

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali trzech mężczyzn, którzy przebywali w naszym kraju nielegalnie. Kontrole legalności pobytu cudzoziemców podjęto wspólnie ze stołeczną Policją w ramach działań kontrolno-prewencyjnych, ukierunkowanych na kierowców świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Efektem działań kontrolnych warszawskich funkcjonariuszy Straży Granicznej w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji, przeprowadzonych przed terminalem Lotniska Chopina było ujawnienie trzech cudzoziemców – obywateli Azerbejdżanu, Uzbekistanu oraz Gruzji. Żaden z mężczyzn nie posiadał dokumentów uprawniających do pobytu na terenie naszego kraju, jak i nie ubiegał się o zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce.

Obywatele – Azerbejdżanu i Uzbekistanu legitymowali się swoimi oryginalnymi paszportami. Do Polski wjechali legalnie, Uzbek ponad rok temu przekraczając granicę polsko – ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, z kolei Azer drogą lotniczą, przylatując z Węgier kilka miesięcy wcześniej. Od tego czasu pozostawali na terytorium Polski nie próbując ani razu wnioskować o pobyt czasowy i pracę. Podobnie zresztą jak obywatel Gruzji, który przyleciał do Polski na podstawie paszportu biometrycznego i pozostawał w naszym kraju do dnia kontroli pomimo, że mógł legalnie przebywać na obszarze strefy Schengen bez konieczności posiadania wizy jedynie do lipca. Mężczyzna po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu powinien opuścić nasz kraj lecz tego nie uczynił, dlatego zarówno on jak i pozostali dwaj cudzoziemcy za złamanie przepisów pobytowych otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu. Ponadto na mężczyzn zostały nałożone mandaty karne po 500 złotych za naruszenie art. 465 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach „Kto przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, podlega karze grzywny”.

Teraz mężczyźni mają od 15 do 30 dni na dobrowolne opuszczenie terytorium RP, jak również orzeczony zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy od 6 miesięcy do roku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.