wtorek, 16 sierpnia 2022

Stołeczne Pogotowie Ratunkowe dzieli się swoimi karetkami z innymi

Na Mazowszu, podobnie jak w innych częściach kraju karetki są dziś na wagę złota, dlatego Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie wycofane z pracy systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dwa ambulanse, przekazała strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej i Mazowieckiemu Specjalistycznemu Centrum Zdrowia w Pruszkowie. W pełni wyposażone karetki m.in. będą wykorzystywane do transportu pacjentów do szpitali jednoimiennych. Będą nimi także wożeni chętni na szczepienia przeciwko COVID-19 oraz pacjenci na badania. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, gdzie pogotowie dzieli się swoimi karetkami z podmiotami, których nie stać na zakup nowych lub używanych ambulansów. 

Przekazane zarówno strażakom, jak i szpitalowi ambulanse marki Renault Trafic służyły w stołecznym pogotowiu od 2014 roku. Wyposażone są m.in. w nosze wraz z transporterem, krzesełko transportowe, defibrylator, czy respirator. Dla strażaków z OSP Wesoła praca w ambulansie nie jest niczym nowym, bo wśród strażaków są czynni ratownicy medyczni. Dzięki karetce podniosą swoje zdolności operacyjne i od teraz do pożaru czy wypadku drogowego wyślą zarówno wóz strażacki, jak i ambulans. Od jutra karetka będzie także wykorzystywana do transportu pacjentów do punktów szczepień.

– Karetka jest nam niezbędna do przewożenia pacjentów na szczepienia przeciwko COVID-19, bo na terenie Warszawy jest bardzo wiele zgłoszeń od ludzi, którzy potrzebują naszego wsparcia w dowozie do punktów szczepień. Mamy wysłużone wozy operacyjne, dlatego profesjonalny ambulans podniesie komfort przewozu często bardzo schorowanych ludzi – mówi Andrzej Kleczkowski, prezes OSP Wesoła – Jesteśmy także czynnymi, wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi, wielu z nas ma także dyżury w warszawskim pogotowiu, dlatego ambulans nie raz będzie także wysłany razem z wozem strażackim na miejsce zdarzeń.

Z kolei Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie będzie wykorzystywało ambulans do przewozu pacjentów na badania oraz do szpitali jednoimiennych. Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, bo ze względu na pandemię COVID-19, dyrekcja musiała ograniczyć liczbę łóżek szpitalnych na oddziałach, co negatywnie odbiło się na jego przychodach. Bez wsparcia stołecznego pogotowia ratunkowego zakup używanego ambulansu nie byłby możliwy.

– Informacja o tym, że w pełni wyposażona karetka trafi do nas dosłownie spadła nam z nieba. Nie kryjemy radości, bo dzięki niej będziemy mogli sprawniej, niż do tej pory; przewozić pacjentów do szpitali jednoimiennych czy na badania, których nie możemy przeprowadzić w naszym szpitalu – mówi Wojciech Legawiec, dyrektor naczelny Mazowiecie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie – Od teraz nasi pacjenci będą czuć się bardziej bezpieczni w naszym szpitalu.

Decyzja o przekazaniu karetek zapadła po przeprowadzeniu rekordowych zakupów nowych ambulansów dla WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie. W ostatnim czasie do stolicy przyjechało aż 29 supernowoczesnych ambulansów o wartości blisko 17 mln złotych.

– Co trzeci ambulans, który jeździ po ulicach Warszawy ma od dwóch do dziewięciu miesięcy. To tymczasowe, specjalistyczne szpitale na kółkach z zaawansowanym sprzętem, w który są wyposażone zaawansowane oddziały szpitalne do intensywnej terapii – mówi Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Wkrótce do stolicy przyjedzie kolejnych 10 ambulansów. Będzie to oznaczało, że będziemy mieli jeden z najmłodszych taborów w tej części Europy.

– Musimy wymieniać sprzęt na bardziej zaawansowany, a przede wszystkim na większe pojazdy, bo potrzebujemy więcej miejsca, niż kiedyś. Musimy wymieniać sprzęt szybciej niż kiedykolwiek, bo mamy coraz więcej pracy w walce z pandemią SARS Cov-2. Pacjenci coraz później wzywają pogotowie ratunkowe, są coraz młodsi – wydaje im się, że są Bogami życia, a po przewiezieniu ich do szpitala okazuje się, że mają choroby współistniejące i otyłość, które utrudniają hospitalizację –  mówi Piotr Owczarski, główny specjalista ds. marketingu, promocji i środków zewnętrznych  WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Dlatego super nowoczesny sprzęt jest dla pacjentów, ale i dla nas na wagę złota.

Od pierwszego dnia wybuchu pandemii największe w kraju środki na walkę z nią uruchomiły władze samorządu województwa mazowieckiego. To ponad 460 milionów złotych. Pieniądze poszły m.in. na zakup 30 ambulansów dla 5 stacji pogotowia ratunkowego, zakup środków ochrony osobistej, specjalne samorządowe dodatki covidowe dla pracowników, które są wypłacane tylko na Mazowszu.

– To wsparcie finansowe pochodzi główne ze środków europejskich i jest gigantyczne, bo to ponad 460 milionów złotych, które trafiło do 70 mazowieckich szpitali i 5 stacji pogotowia ratunkowego – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego – 10% z tej kwoty zasiliło pogotowie. Będziemy dalej wspierać służbę zdrowia i ratownictwo medyczne dopóty dopóki nie uporamy się z pandemią.

Pieniądze mają znaczenie, bo przed pandemią stołeczne pogotowie ratunkowe wyjeżdżało średnio 450-500 razy na dobę. Teraz wyjazdów jest aż 760-800, od 30 do nawet 35% z nich dotyczy pacjentów zakażonych COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia. Do tego dochodzi także bieżąca praca pogotowia, czyli obsługiwanie wszelkich innych wezwań dotyczących udarów, zawałów serca, wypadków czy urazów.


Zobacz również