Stołeczne Pogotowie Ratunkowe dzieli się swoimi karetkami z innymi

Na Mazowszu, podobnie jak w innych częściach kraju karetki są dziś na wagę złota, dlatego Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie wycofane z pracy systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dwa ambulanse, przekazała strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej i Mazowieckiemu Specjalistycznemu Centrum Zdrowia w Pruszkowie. W pełni wyposażone karetki m.in. będą wykorzystywane do transportu pacjentów do szpitali jednoimiennych. Będą nimi także wożeni chętni na szczepienia przeciwko COVID-19 oraz pacjenci na badania. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, gdzie pogotowie dzieli się swoimi karetkami z podmiotami, których nie stać na zakup nowych lub używanych ambulansów. 

Przekazane zarówno strażakom, jak i szpitalowi ambulanse marki Renault Trafic służyły w stołecznym pogotowiu od 2014 roku. Wyposażone są m.in. w nosze wraz z transporterem, krzesełko transportowe, defibrylator, czy respirator. Dla strażaków z OSP Wesoła praca w ambulansie nie jest niczym nowym, bo wśród strażaków są czynni ratownicy medyczni. Dzięki karetce podniosą swoje zdolności operacyjne i od teraz do pożaru czy wypadku drogowego wyślą zarówno wóz strażacki, jak i ambulans. Od jutra karetka będzie także wykorzystywana do transportu pacjentów do punktów szczepień.

– Karetka jest nam niezbędna do przewożenia pacjentów na szczepienia przeciwko COVID-19, bo na terenie Warszawy jest bardzo wiele zgłoszeń od ludzi, którzy potrzebują naszego wsparcia w dowozie do punktów szczepień. Mamy wysłużone wozy operacyjne, dlatego profesjonalny ambulans podniesie komfort przewozu często bardzo schorowanych ludzi – mówi Andrzej Kleczkowski, prezes OSP Wesoła – Jesteśmy także czynnymi, wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi, wielu z nas ma także dyżury w warszawskim pogotowiu, dlatego ambulans nie raz będzie także wysłany razem z wozem strażackim na miejsce zdarzeń.

Z kolei Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie będzie wykorzystywało ambulans do przewozu pacjentów na badania oraz do szpitali jednoimiennych. Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, bo ze względu na pandemię COVID-19, dyrekcja musiała ograniczyć liczbę łóżek szpitalnych na oddziałach, co negatywnie odbiło się na jego przychodach. Bez wsparcia stołecznego pogotowia ratunkowego zakup używanego ambulansu nie byłby możliwy.

– Informacja o tym, że w pełni wyposażona karetka trafi do nas dosłownie spadła nam z nieba. Nie kryjemy radości, bo dzięki niej będziemy mogli sprawniej, niż do tej pory; przewozić pacjentów do szpitali jednoimiennych czy na badania, których nie możemy przeprowadzić w naszym szpitalu – mówi Wojciech Legawiec, dyrektor naczelny Mazowiecie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie – Od teraz nasi pacjenci będą czuć się bardziej bezpieczni w naszym szpitalu.

Decyzja o przekazaniu karetek zapadła po przeprowadzeniu rekordowych zakupów nowych ambulansów dla WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie. W ostatnim czasie do stolicy przyjechało aż 29 supernowoczesnych ambulansów o wartości blisko 17 mln złotych.

– Co trzeci ambulans, który jeździ po ulicach Warszawy ma od dwóch do dziewięciu miesięcy. To tymczasowe, specjalistyczne szpitale na kółkach z zaawansowanym sprzętem, w który są wyposażone zaawansowane oddziały szpitalne do intensywnej terapii – mówi Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Wkrótce do stolicy przyjedzie kolejnych 10 ambulansów. Będzie to oznaczało, że będziemy mieli jeden z najmłodszych taborów w tej części Europy.

– Musimy wymieniać sprzęt na bardziej zaawansowany, a przede wszystkim na większe pojazdy, bo potrzebujemy więcej miejsca, niż kiedyś. Musimy wymieniać sprzęt szybciej niż kiedykolwiek, bo mamy coraz więcej pracy w walce z pandemią SARS Cov-2. Pacjenci coraz później wzywają pogotowie ratunkowe, są coraz młodsi – wydaje im się, że są Bogami życia, a po przewiezieniu ich do szpitala okazuje się, że mają choroby współistniejące i otyłość, które utrudniają hospitalizację –  mówi Piotr Owczarski, główny specjalista ds. marketingu, promocji i środków zewnętrznych  WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Dlatego super nowoczesny sprzęt jest dla pacjentów, ale i dla nas na wagę złota.

Od pierwszego dnia wybuchu pandemii największe w kraju środki na walkę z nią uruchomiły władze samorządu województwa mazowieckiego. To ponad 460 milionów złotych. Pieniądze poszły m.in. na zakup 30 ambulansów dla 5 stacji pogotowia ratunkowego, zakup środków ochrony osobistej, specjalne samorządowe dodatki covidowe dla pracowników, które są wypłacane tylko na Mazowszu.

– To wsparcie finansowe pochodzi główne ze środków europejskich i jest gigantyczne, bo to ponad 460 milionów złotych, które trafiło do 70 mazowieckich szpitali i 5 stacji pogotowia ratunkowego – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego – 10% z tej kwoty zasiliło pogotowie. Będziemy dalej wspierać służbę zdrowia i ratownictwo medyczne dopóty dopóki nie uporamy się z pandemią.

Pieniądze mają znaczenie, bo przed pandemią stołeczne pogotowie ratunkowe wyjeżdżało średnio 450-500 razy na dobę. Teraz wyjazdów jest aż 760-800, od 30 do nawet 35% z nich dotyczy pacjentów zakażonych COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia. Do tego dochodzi także bieżąca praca pogotowia, czyli obsługiwanie wszelkich innych wezwań dotyczących udarów, zawałów serca, wypadków czy urazów.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.