Stołeczne uroczystości z okazji święta Policji

Odznaczenia państwowe, nagrody i nominacje na wyższy stopień służbowy były częścią tegorocznych obchodów Święta Policji w garnizonie stołecznym. W uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu rozbudowanej siedziby Komisariatu Policji Warszawa Ursynów, udział wzięli Komendant Główny Policji, Komendant Stołeczny Policji wraz z zastępcami, kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych stołecznego garnizonu, a także przedstawiciele instytucji, które na co dzień współpracują z Policją. Obchodom towarzyszyła Orkiestra oraz Kompania Reprezentacyjna Policji.

Złożeniem kwiatów pod tablicą „Pamięci Poległych Policjantów” przez Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka rozpoczęły się obchody 103. rocznicy powstania Policji Państwowej w garnizonie stołecznym. Z tej okazji szef stołecznych policjantów złożył również wieniec pod tablicą pamiątkową usytuowaną na fasadzie Pałacu Mostowskich poświęconą „Pamięci Oficerów i Podoficerów Policji Państwowej II RP – Cichociemnych – Żołnierzy Armii Krajowej”.

Oficjalne obchody odbyły się na dziedzińcu Komisariatu Policji Warszawa Ursynów. Dowódca uroczystości złożył Komendantowi Głównemu Policji meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu. Po przeglądzie pododdziałów, podniesiono flagę na maszt i odegrano Hymn RP. Następnie odegraniem utworu Cisza uczczono pamięć ofiar konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Szacownych gości powitał Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak, który na wstępie podziękował wszystkim policjantom, którzy zaangażowali się w pomoc dla licznie przybywających do naszego kraju uchodźców z Ukrainy oraz służbę na wschodniej granicy, w której czynny udział stale biorą również stołeczni funkcjonariusze.

Komendant stołeczny zaakcentował rolę wdrażania funduszy z Programu Modernizacji Policji, który przyczynił się do podniesienia komfortu służby funkcjonariuszy. W ostatnich sześciu latach Komenda Stołeczne Policji wydała 217 milionów złotych na zadania inwestycyjne, które zmieniły bądź w najbliższym czasie zmienią policyjną infrastrukturę. To między innymi nowe budynki komend w Mińsku Mazowieckim i Otwocku, ale również nowy obiekt w Jaktorowie. – Wielkim wyzwaniem dla stołecznych służb logistycznych jest także budowa kompleksu budynków z przeznaczeniem na siedzibę Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także nowej siedziby dla Komendy Rejonowej Policji Warszawa III. (…) podejmujemy także nowatorski projekt związany z rozbudową zabytkowego obiektu przy ulicy Belwederskiej, w którym służą policjanci KRP Warszawa I.

Kolejnym punktem obchodów Święta Policji było wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych, a także aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnienia wręczył wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak.

W tym wyjątkowym dniu prezydenckie „Medale za Długoletnią Służbę” otrzymało 84 policjantów i pracowników cywilnych. Medal jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznakę „Zasłużony Policjant” nadano 98 funkcjonariuszom w uznaniu ich szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynili się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Odznaczeniem za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań naszej formacji, jakim jest „Medal za zasługi dla Policji” uhonorowano 7 osób.

Tegoroczne obchody 103. rocznicy powstania Policji Państwowej to także czas mianowań policjantów na wyższe stopnie służbowe. W Garnizonie Stołecznym na wyższe stopnie policyjne w korpusie oficerów starszych mianowano 103 funkcjonariuszy, w korpusie oficerów młodszych – 177, w korpusie aspirantów – 1735, a w korpusie podoficerów Policji – 1059 funkcjonariuszy. W Komendzie Stołecznej Policji w korpusie szeregowych awans otrzymało 228 policjantów.

Komendant Stołeczny podziękował za wsparcie administracji rządowej i jednostkom samorządu terytorialnego, a także wszystkim zaprzyjaźnionym służbom porządkowym oraz wszystkim komendantom, naczelnikom, kierownikom, jak i policjantom za postawę, zaangażowanie, poświęcenie, wytrwałość i odporność psychiczną i pogratulował przyznanych medali i odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie policyjne, podkreślając, że w tym roku swoje 20-lecie obchodzi Wydział do walki z Przestępczością Samochodową, 30-lecie Laboratorium Kryminalistyczne, a 50-lecie Ogniwo Konne WWP KSP.

W swoim wystąpieniu Komendant Stołeczny Policji wskazał na nowy obiekt policji na Ursynowie, który został oddany do dyspozycji funkcjonariuszy przy okazji obchodów święta Policji.

Przebudowa Komisariatu Policji Warszawa Ursynów rozpoczęła się w marcu 2019 roku w ramach przyjętego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Programu Modernizacji Policji w latach 2017-2020”.

Inwestycja polegała na przebudowie dotychczasowej siedziby wraz z dobudową nowego skrzydła, które jest uzupełnieniem istniejącego obiektu. Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków budżetu państwa w wysokości ponad 28 milionów złotych.
W czerwcu 2021 roku zostało wydane pozwolenie na użytkowanie nowej części obiektu, a w lipcu 2022 roku zakończono prace modernizacyjne w dotychczasowej siedzibie.

Dzięki tej inwestycji policjanci i pracownicy cywilni mają zapewnione lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim podniesiony został poziom obsługi interesantów i osób ze szczególnymi potrzebami.

W nowo oddanej, rozbudowanej siedzibie Komisariatu Policji Warszawa Ursynów, powierzchnia użytkowa wynosi blisko 4150 m2, gdzie etatowo służbę pełni 191 policjantów oraz 14 pracowników cywilnych. W strukturze organizacyjnej Komisariatu znajdują się: Wydział Dochodzeniowo-Śledczy, Wydział Kryminalny, Wydział Prewencji i Wydział Wywiadowczo – Patrolowy.

Komendant Główny Policji wraz z Komendantem Stołecznym Policji złożył na ręce Komendanta Komisariatu Policji Warszawa Ursynów podinsp. Andrzeja Szubiczuka symboliczny klucz do zmodernizowanej siedziby komendy, którą chwilę później poświęcił ordynariusz polowy Wojska Polskiego biskup Wiesław Lechowicz, któremu towarzyszył kapelan stołecznej Policji ks. Jacek Kuziel.

Następnie głos zabrał Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk: – dwa niezwykle trudne lata za nami. Chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować za to, że możemy na Was liczyć. Udowodniliście po raz kolejny, że bez względu na to jak trudne zadania są przed Wami stawiane zawsze można na Was liczyć. Nieważne, czy to czas pandemii, czy to szturm na polską granicę i nieważne czy jest to spowodowane wojenną agresją ze strony Rosji na Ukrainę i ogromną falą uchodźców, którzy napłynęli do naszego kraju. Polska Policja wraz z innymi służbami stanęła na wysokości zadania. (…) podziwiam Was, jak umiejętnie godzicie życie zawodowe z życiem osobistym. (…) życzę Wam, abyście po każdej służbie wracali bezpiecznie do swoich domów i aby zawsze w tych domach był ktoś, kto ucieszy się z Waszego powrotu.

Życzenia stołecznym policjantom złożył również wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Podziękowania napłynęły również od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Kompania Reprezentacyjna Policji wraz z pocztem sztandarowym Komendy Stołecznej Policji i Komendy Rejonowej Policji Warszawa II.

Tekst: Edyta Adamus
Film: asp. Rafał Rutkowski, sierż. szt. Rafał Markiewicz
Zdjęcia: Marek Szałajski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.