wtorek, 03 sierpnia 2021

Strzegowo: Kościół św. Anny

Kościół św. Anny w Strzegowie, pochodzący z 1756 roku, ślicznie wkomponowuje się w krajobraz spokojnej, urokliwej wioski. Rosną przy nim

Kościół św. Anny w Strzegowie, pochodzący z 1756 roku, ślicznie wkomponowuje się w krajobraz spokojnej, urokliwej wioski. Rosną przy nim dwa duże i bardzo stare dęby. Legenda głosi, że posadził je w czasie odpoczynku polujący w tych stronach, król Kazimierz Wielki.

W trójnawowym wnętrzu świątyni uwagę przykuwają m.in. bogato złocony barokowy ołtarz główny z początku XVIII wieku oraz dwa boczne, późniejsze, utrzymane w strzelistym, neogotyckim stylu. Warto też rozejrzeć się dookoła i spojrzeć na strop – polichromie zdobią i ściany, i sufit świątyni, a po ostatnim remoncie odzyskały dawne kolory. Efekt prac rewitalizacyjnych zachwyca. Odnowę kościoła przeprowadzono z zachowaniem wszelkich zaleceń konserwatorskich.

Cały ten kościół to było jedno próchno. Byli tacy, którzy uważali że najlepiej będzie jeśli się go ubezpieczy, a następnie podpali. Tak był zwichrowany, że przy wietrze pływał – wspomina proboszcz. Potrzeba remontu sygnalizowana była już w XIX wieku. Wzmianki o tym można odnaleźć w pismach do kurii z tamtego czasu. Jednak gruntownej rewitalizacji kościół oraz stojąca nieopodal dzwonnica z XIX wieku doczekały się dopiero w latach 2010 – 2013, kiedy zostały starannie i szczegółowo odremontowane. Z ogromnym sukcesem.

Obecnie kościół pełni przede wszystkim funkcję kaplicy przedpogrzebowej. Ale wiele osób wybiera również tę malowniczo położoną świątynię na miejsce ceremonii ślubu.

Warto nadmienić, że obiekt jest oświetlony z zewnątrz. Podczas spływów kajakowych Wkrą świątynia jest dobrze widoczna i stanowi ciekawy punkt na kajakarskiej trasie.


Nasi partnerzy