Uczniowie świadomi, przeszkoleni i bezpieczniejsi

Każdy z nas może zostać superbohaterem i ratować ludzkie życia. Wystarczy, że zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do do przeprowadzania zadań z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Im wcześniej zaczniemy się uczyć, tym bardziej będziemy przygotowani i kompetentni w dorosłym życiu. Zalążek już jest! Wasze pociechy miały dziś taką lekcję, ćwiczyły, zapamiętywały i chłonęły najważniejsze informacje przekazane przez dzielnicowego w Zespole Placówek Oświatowych w Obrytem.

Celem spotkania było przekazanie dzieciom podstawowych zasad z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej. Dzielnicowy wytłumaczył jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej, omówił przypadki utraty przytomności, urazów kończyn, ran i krwotoków. Zapoznał dzieci z pojęciami pozycja boczna i apteczka. Mundurowy przypomniał o numerze alarmowym 112 i wytłumaczył kiedy i w jakich przypadkach powinno się z niego korzysta oraz jak przeprowadzić rozmowę dzwoniąc po pomoc. Dzielnicowy zwracał także uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przypominał jak ważna jest odpowiednia widoczność na drodze, dzieląc się spostrzeżeniami i doświadczeniem ze służby. Mówił też o sobie, swoim zawodzie, aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Starsi uczniowie ponadto zostali zapoznani z pojęciami prawnymi pojawiającymi się w postępowaniu w sprawach nieletnich. Policjant zwrócił również uwagę na to, jakie konsekwencje może ponieść osoba, która dopuszcza się popełnienia przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy smsów. Mówił jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Wskazał również jakie grożą konsekwencje za wyśmiewanie, oczernianie, poniżanie i inne naganne zachowania.

Takie zajęcia, nie tylko teoretyczne ale i praktyczne są dla dzieci źródłem istotnych informacji, które rzutują w przyszłości na bezpieczne zachowania.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.