Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

„Więzienie – stracony czas” – kampania społeczna Służby Więziennej

22 listopada 2021 r. odbyły się kolejne zajęcia edukacyjno-profilaktyczne realizowane on-line w ramach kampanii społecznej Służby Więziennej „Więzienie – stracony czas”. W projekcie brała udział młodzież z Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Białkach.

Program edukacyjno-profilaktyczny „Więzienie – stracony czas” opracowany został przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie i Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. W związku z epidemią koronawirusa kampania społeczna „Więzienie – stracony czas” prowadzona jest w formie on-line z wykorzystaniem komunikatora internetowego.

Wirtualne zajęcia rozpoczęły się od powitania uczestników projektu, a następnie przedstawiona została specyfika Zakładu Karnego w Siedlcach. Młodzież zapoznano z podstawową terminologią dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz odbywania kary pozbawienia wolności w celu bardziej efektywnego przyswojenia prezentowanych podczas zajęć treści. Przed spotkaniem z funkcjonariuszem Służby Więziennej w formie on-line uczniowie obejrzeli w placówce szkolnej film edukacyjny „Więzienie – stracony czas”, który prezentuje niewłaściwe wybory młodzieży i związane z tym konsekwencje. Podczas wirtualnych zajęć omówione zostały główne wątki zaprezentowanego filmu z zaakcentowaniem, iż konflikty z prawem młodych osób bardzo często wynikają z ulegania sugestiom grona przyjaciół, z brawury, braku dostatecznego wglądu we własne postępowanie będącego efektem znajdowania się pod wpływem środków psychoaktywnych. Obraz stanowił przyczynek do dyskusji z uczniami o zachowaniach ryzykownych.

Uczestnicy projektu mogli obejrzeć część terenu zakładu karnego dzięki połączeniu on-line z prowadzącym zajęcia w czasie rzeczywistym. Funkcjonariusze Służby Więziennej z powodzeniem wykorzystują internetowe narzędzia komunikacji do działań o charakterze prewencyjnym. Taka forma kontaktu jest bardzo bliska młodzieży szkolnej i pozwala na przekaz ważnych treści w przystępny sposób. Wspomniane zajęcia są okazją do wywołania refleksji odnośnie realnej możliwości znalezienia się w warunkach izolacji więziennej w przypadku niewłaściwych wyborów życiowych. Dzięki takim projektom młodzież ma szansę przekonać się jakie konsekwencje może za sobą pociągnąć nierozważne postępowanie.

Służba Więzienna nie tylko chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw, zapewnia w jednostkach penitencjarnych porządek i bezpieczeństwo, ale także aktywnie działa w obszarze przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży szkolnej podnosząc świadomość prawną wśród uczniów, zachęcając do funkcjonowania w społeczeństwie w sposób zgodny z obowiązującymi normami prawnymi. Takie działania w sposób istotny wpływają na ograniczenie przestępczości wśród młodzieży.

Tekst: por. Przemysław Turyk
Zdjęcia: szer. Monika Grabowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.