Zamiast z przechowalni bagażu skorzystała z pomieszczeń dla matek z dziećmi

Blisko 120 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, akcja pirotechników Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych to efekt nieodpowiedzialnego zachowania jednej z pasażerek podróżującej przez nowodworskie lotnisko. Tym razem, obyło się bez opóźnień w ruchu lotniczym. Przyczyną były pozostawione bez opieki trzy bagaże.

Wczoraj (27.12) w godzinach popołudniowych funkcjonariusze z Interwencyjnego Zespołu Minersko-Pirotechnicznego z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację, że w jednym z pomieszczeń na terenie lotniska w strefie przylotów znajdują się trzy pozostawione bez opieki bagaże – duża torba podróżna, plecak oraz wypełniona po brzegi reklamówka.

Po przybyciu na miejsce pirotechników i po przeprowadzeniu analizy ryzyka, która nie wykluczyła zagrożenia, wyznaczono strefę bezpieczeństwa, a następnie zarządzono ewakuację całej hali ogólnodostępnej wraz z dwoma nitkami dojazdowymi do Terminala. Ewakuacją objęto około 120 osób. Po dotarciu służb medycznych, Straży Pożarnej oraz Policji, pirotechnicy Straży Granicznej rozpoczęli rozpoznanie bagażu z wykorzystaniem dostępnych środków ochrony osobistej. Analiza zdjęć RTG bagaży wykazała wynik negatywny. O godz. 18.15 Dyżurny Portu ogłosił zakończenie alarmu związanego z zagrożeniem bombowym. W bagażach znajdowały się rzeczy osobiste. Działania nie spowodowały opóźnień w ruchu lotniczym.

Około godz. 20.00 do punktu informacji MPL Warszawa-Modlin zgłosiła się właścicielka bagażu. Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej, 26-letnia obywatelka Tajlandii wraz ze swoją koleżanką po przylocie do Polski, postanowiły pojechać taksówką do miasta, a że tego samego dnia miały kontynuować dalej podróż samolotem – postanowiły urządzić sobie z lotniskowego pomieszczenia dla matek z dziećmi przechowalnię swoich bagaży, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu.

Za bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie, które doprowadziło do naruszenia przepisów art. 210 ust.1 pkt. 7 Ustawy Prawo Lotnicze cudzoziemka została ukarana mandatem karnym.

Wczorajsza ewakuacja to kolejny przypadek w tym roku. Pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin od początku tego roku dziewięć razy podejmowali działania pirotechniczne na lotnisku w Nowym Dworze Mazowieckim, w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.