Areszt za znęcanie się nad rodzicami

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Tą policjanci zakończyli zatrzymaniem 33-letniej mieszkanki izabelińskiej gminy. Kobieta usłyszała zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad rodzicami. Decyzją sądu została tymczasowo aresztowana.

Dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji kobieta miała znęcać się psychicznie i fizycznie nad swoimi najbliższymi członkami rodziny. Gdy wszczęła awanturę, była nietrzeźwa. Miała 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalili policjanci, 33-latka często bywała agresywna wobec swoich rodziców. Dodatkowo trzymając nóż w ręku groziła matce pozbawieniem życia.

Mundurowi zakończyli interwencję osadzeniem kobiety w policyjnej celi. W tym czasie policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Woli zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanej zarzutów znęcania się fizycznego i psychicznego nad rodzicami. Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec 33-latki najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czynności w tej sprawie prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Woli.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przestępstwo z użyciem przemocy w rodzinie jest ścigane z urzędu. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja/A.M

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.