Czas pracy kierowcy na konto szefa

Kierowca słowackiej ciężarówki rejestrował swój czas pracy na konto innej osoby. W tachografie była umieszczona karta należąca do szefa kontrolowanego kierowcy. Niedozwoloną manipulację stwierdzili funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące.

W piątek (31 marca), na odcinku krajowej „dwójki” w pobliżu Kałuszyna, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą-chłodnią. Zestaw należący do słowackiej firmy przewoził mięso drobiowe z Polski do Słowacji. Inspektorzy ITD stwierdzili, że słowacki kierowca rejestruje swój czas pracy na karcie wystawionej na inną osobę, której nie było w kabinie ciężarówki. Ustalono, że karta należy do szefa kontrolowanego kierowcy. W trakcie rozmowy z inspektorami kierowca stwierdził, że miał używać drugiej karty tylko w trakcie załadunków, żeby nie marnować swojego czasu pracy. Stwierdził, że zapomniał zmienić kartę w tachografie po ostatnim załadunku i kontynuował na niej jazdę do momentu zatrzymania do kontroli.

W tym przypadku kontrola zakończyła się dla kierowcy zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące i wysokim mandatem karnym. Inspektorzy zatrzymali również drugą kartę (szefa), którą bezprawnie posługiwał się kierowca. Zostanie ona przesłana do organu, który wydał dokument. Za stwierdzone naruszenie przepisów kara pieniężna grozi także słowackiemu przewoźnikowi drogowemu. Wobec niego będzie wszczęte postępowanie administracyjne. Przedsiębiorca wpłacił kaucję na poczet przewidywanej kary. W przeciwnym razie ciężarówka zostałaby skierowana na wyznaczony parking strzeżony. Na podstawie wydanego przez inspektorów pokwitowania o tymczasowym zatrzymaniu prawa jazdy, kierowca mógł kontynuować jazdę przez najbliższe 72 godziny.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.